Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zbunjen sam
Ćao, ljudi!
Imam jedno pitanje, tj. mnogo njih, a uputio bih ih vama iskusnijima s bolešćurom tipa C. Kao svjež momak u spoznaji, počeo sam se paziti što se tiče prehrambenih artikala. Izbacio sam alkohol totalno i dobro se nosim s time. A što se tiče hrane, da napomenem prvo što mi je jasno, a onda neke stvari koje me zbunjuju, pa da mi pomognete.

Znam da ne smijem i da bih trebao izbjegavati:
- začinjeno,
- alkohol,
- masno,
- konzerve,
- gazirano, pogotovo Coca-Colu,
- crveno meso, pogotovo svinjetinu,
- pržene i pohane komadine mesa,
- salame, suhomesnate proizvode (kulen, šunka, bla, bla, a Slavonac sam  Angry )...

A sada mi recite za neke stvari za koje mi nisu rekli ili za koje sam dobio skroz oprečna i nebulozna mišljenja pa me zbunjuju:
1. jedni kažu obavezno mlijeko ili mliječne proizvode, drugi kažu striktno ne! I onda?
2. jedni kažu samo svježe voće, drugi kažu da nije dobro, nego kompote. Što onda?
3. jedni vele ne smijem južno voće, dok drugi toplo preporučuju naranče, grejp, mandarine i ostale kiselo-slatke voćke.
  Pa što da kupim onda? Nešto moram...
4. nekad sam uživao u kavi i cigareti. Cigarete ne pušim već neko vrijeme i nemam više ni potrebe, tj. odvikao sam se  Wink
  Sada me zanima, pošto pijem ujutro šalicu kave, da li se i toga moram odreći?
5. Cedevita?
6. Nutela, Eurokrem i sl.?
7. Sokovi ,tj. sirupi za razrijeđivanje, tetrapak-sokovi, oni iz bočica kao što su ACE i sl.?

Bio bih vam mnogo zahvalan da me savjetujete, nadam se ne opet kontradiktorno  Cheesy
Ove točke od 1 do 7 namjerno sam tako napisao da mi možete po brojevima lakše i odgovoriti.
Poželite mi sreću s terapijom koja tek treba početi. Inače sam jebeno dobro i nadam se da će tako i ostati, nalazi svi štimaju (krv, jetrene probe i to), s time da biopsiju nisam radio (bar za sada). I imam HCV genotip 1b i to sam, ako su pretpostavke točne, pokupio krajem 80-ih kao klinac od 6-7 godina putem preparata za korigiranje hemofilije (inače lakšeg oblika u mom slučaju). Nadam se da, s obzirom na vjerovatnu dužinu zaraze, nemam velikih oštećenja jer nikada (a sada imam 26 god.) nisam osjetio nepoznat umor, bolove ili bilo koji od simptoma. Znam da to baš ne znači puno, ali se tješim.
Oprostite na dužini "post-a", ali sve te informacije u startu su mi jako bitne jer se želim liječiti i ostati dobro!
Hvala Vam, drugarice i drugovi! 
Ambro
Odgovori
Haj, evo ukratko: pod 1. ako ti odgovara, konzumiraj. Izbjegavaj masne i pikantne sireve. 2. voće umjereno, na prazan želudac.Voće inače oće fermentirat u želucu a to nije zdravo. Variraj svježe voće sa kompotima. 3. prema ayurvedskoj tradiciji jetra ne ljubi agrume. Al ništa ti neće biti ako povremeno pojedeš naranču. Općenito, i na Zapadu se smatra da za jetru nije dobar ocat. Znači senfovi, majoneze itd....4. slobodno pij kavu. 5. ako moraš, isto kao i bilo koje šumeće tablete. 6.  nije što je to masno, nego je prepuno loših (trans) masnih kiselina kao i npr. čips i konzervasa i bojila...vrijedi isto kao i za konzerve. 7. sirupi za razrjeđivanje? Vratio si me u (ne tako daleku) socrealističku mladost  ;D Što fali vodi? Flaširanoj, dapače  ??? Dosadna, a? Kapni limuna.

Ništa od navedenog te ne bi trebalo ubit. Savjet: hrani se raznoliko, jedi više manjih obroka na dan ako možeš, nikako se ne prejedaj jer je to gore od bilo koje "loše" namirnice, odmori probavu po noći - suzdrži se od grickanja prije spavanja. Ne preskači doručak! Vrijeme, raspoloženje (jel ti se stisne želudac kad si/ako si ljut?) u kojem se hraniš, količina onoga što se jede su jednako važni kao i ono što jedeš.

Tibetanci smatraju da u istom obroku ne bi trebalo miješati više od 4-6? namirnica. Neki nutricionisti spominju i to. Dakle, kako bi gladijatori, frustrirani elaboriranom prehranom prilagođenoj sportskim naporima, rekli Asterixu: "Nazad! Nazad!" Misleć na jednostavnost i gušte prehrane naših starih. Ok, veprovine više nema, domisli se sam  Smile

Dobar tek!  >Big Grin Angel
Treat the earth well: it was not given to you by your parents, it was loaned to you by your children. We do not inherit the earth from our ancestors, we borrow it from our children.
Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)