Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preporučena ishrana kod oštećenja jetre
Eto danas ja uletim u bolnicu po nalaze.Posto nisam mogla do doktora.....
Uhvatim sestre hahaha.Sta oni meni rekose.Jedi sve sto si do sad jela (razlicitu hranu u balansu)samo smanji masnocu i da niposto izbacujem skroz.Puno mlijecnih proizvoda .Crveno meso je cak preporucljivo.Secer i poslastice u balansu .Niko jos nije dokazao da HCV poz. imaju problem svarivanja secera.
Kafa i cajevi nije nigdje dokazano da ostecuju jetru u normalnim kolicinama
Vitamini i minerali trebaju svima u odredjenim dozama ... uputsva na bocicama
So nije dobra nikome pokusaj da smanjis ali neizbacujes posto je jako dobra kod gubitka apetita cak i na terapiji.
Dosta voca ,povrca,mahune ,grasak,kruh i cereals.
Srednje mlijecnih proizvoda,meso,ribe i nuts(kikiriki,bademi,orasi......)
Malo ulja ,masnoce i soli
Koliko su one meni objasnile .Bilo kakva promjena ishrane stresuje jetru.Npr izbjegavas nesto danima pa kad uzmes stresira jetru.To je gore nego kad umjereno jedes sve.
Mada vjerovatno zavisi u kojem si stadiumu........? Pricale su mi na osnovu mojih nalaza

I one me napadose kani se interneta .Labaratorije zaradjuju sebi kruh pola stvari ne prodje jer drugih 15 imaju drugacije ishode.Malo sta je dokazano a puno istrazivanja.... :tickedoff:

Odgovori
Hvala tec....  Wink
Odgovori
Evo nadjoh na net brosuru koju su mi dali...
Hcv jetra i ishrana   

http://www.hepatitisc.org.au/other_resou...%20PDF.pdf

Ivoo dali su to tebi doktori preporucili ??
Zbunjena sam
Mada ovo je toliko opsirna oblast i svaka teritorija ima svoje misljenje.Izgleda da smo prisiljeni da pratimo programe svojih bolnica i slusamo doktore koji prate nase slucajeve..pojedinacno...
Jako finih ljudi sam ovdje upoznala i javicu se sa vremena na vrijeme  a mozda je i najbolje da predjem samo na zabavu.....malo na pozativu...da vas ne zbunjujem i mjesam u vase zdravstvo....

Odgovori
hej sydney, svi smo imali faze "naucnoistrazivackog djelovanja" kad smo saznali za bolest, a ajme meni i na terapiji jos gore. ja sam ti se jedno vrijeme (znaju drugari s foruma) intenzivno bavila pitanjem pada leukocita izazvanog dejstvom pegiliranog interferona i ribavirina u kombinaciji, do te mjere sam prolupala da su pojedini clanovi foruma bojkotovali posjecivanje istog do onog momenta dok se moj leukocitarni prolup nije smanjkio. zato..... samo ti pisi, i ne daj se zbunit, ali onako, prijateljski....... ne zanimaj se pretjerano istrazivanjima, od toga nema hljeba, mo's samo prolupat ko ciba  ^-^
Odgovori
evo još jedan općeniti savjet.
nema jedinstevene prehrane, svi smo mi jedinke za sebe i najbolje znamo sami sebi organizirati prehranu, naravno držeći se preporuka liječnika i izbjegavajući rizične faktore.
nikakve drastične promjene nisu dobre za jetru, znači svega optimalno i umjereno pa čak i voća.
najvažnije je izbjegavati rizične faktore, jer uzalud je sav trud ako nakon svega zalijemo jetru alkoholom, solju, oštrim začinima i drugim štetnim tvarima koje znamo da trebamo izbjegavati. jedna čaša može pokvariti sve što smo postigli, jer smo i onako na korak do "granice", neko manje neko više! :knuppel2:
Odgovori
Potpisujem Ivu db  Smile Umjerenost i raznovrsnost su ključ zdrave prehrane. Umjerenost u smislu i količine i vremena jela, ne papati iza, recimo 19 sati da se probavni trakt stigne odmoriti i ne prejedati se! Ne da se toga baš držim, ali ipak... :Smile
Treat the earth well: it was not given to you by your parents, it was loaned to you by your children. We do not inherit the earth from our ancestors, we borrow it from our children.
Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)