Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preporučena ishrana kod oštećenja jetre
pošto sam već dugo u problemima sa jetrom, a za koje nema odgovarajućeg lijeka, najviše sam se bazirao na ishranu koja povoljno djeluje na jetru i ne otežava njenu funkciju koja je i onako prilično smanjena.
Kao prvo treba koristiti pretežno kuhanu hranu bez puno soli i začina znači mlado nemasno meso piletinu ,teletinu, jagnjetinu, ribu bijelu. povrće kuhano svih vrsta osim paprike sa malo soli i po mogućnosti maslinovog ulja.Voće također može kao kompot osobito jabuke , a svježe voće u ograničenim količinama i po mogućnosti između obroka kad jetra nije opterećena. Osobito treba posvetiti pažnju svježini namirnica  i porijeklu uzgoja, a bilo bi najbolje iz domaćeg uzgoja gdje nisu upotrebljavani pesticidi, herbicidi i ostali slični otrovi.
Kao dobra pomoć za jetru preporuča se kozje mlijeko, ali opet iz domaćeg uzgoja gdje se koze hrane u prirodi na slobodnom prostoru.
Svinjetina i govedina se ne preporučuju zbog velike količine kolesterola koje ta mesa sadrže.
Alkohol i gazirana pića su zabranjena a vidim da to svi znaju samo se treba strogo pridržavati ove zabrane.
Konzerve i salame svih vrsta treba izbjegavati, eventualno se može uzeti pariške salame.
Jaja se preporučuju dva tjedno, ali ne tvrdo kuhana.
Vodu bi također bilo poželjno koristiti prokuhanu, a najbolje je piti čaj od neke domaće mješavine zaslađen medom.
Eto toliko ovaj put, ako neko zna još nešto neka napiše.
Odgovori
Bok Ivo, svaka cast  O0 O0
Eto ljudi, to je to!
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.
Odgovori
Hvala bas sam to trazila ovih dana super si
Meni je receno samo da nejedem nista od morskih proizvoda osim preradjene ribe kao sto si napisao gore.
I normalno nista gotova kupovna jela i salate.Mislila sam da predjem na vegeterijansku ishranu ali sta mislis jeli to bas pametno ?Stim da moramo da uzimamo proteine iz crvenog mesa.Mogu da uzimam tablete da nadoknadim crveno meso .Ali mislim da bi bilo malo previse da kljokam toliko tableta i vitamina ni to nije dobro za nas.
Vec pijem Spirolinu ,tablete cesnjak,tablete sikavica,i vitamine a e c i zinc.
Neko negdje rece da nesmijemo puno zeljeza unositi dali to znaci da trebamo da se pazimo i zelenisa ?

Odgovori
Hoce li mi ko objasniti ???
Odgovori
evo vidim da ima par pitanja pa da pokušam objasniti.
majaodmame čestitam na promaknuću i što brži oporavak tvojoj mami :coolsmiley:
bog sydney evo malo pojašnjenja
ribu sam mislio bijelu, svježu , i lešo kuhanu, znači ne plavu ribu, jer je puno teža za probavu, pogotovo što ne možemo popiti čašu vina nakon obroka. salate ukiseljene nikako, a svježa zelena salata, rajčice, rikula i ostale tamnozelene salate samo da su "mlađe". začin može biti maslinovo ulje ili suncokretovo, soli malo, a umjesto octa može svježe iscjeđen sok limuna.
vegetarijanska ishrana je dobra, ali ne u punom omjeru, esencijalne bjelančevine ipak treba konzumirati iz namirnica živ. porijekla, zbog prirode bolesti i smanjene funkcije jetre koja nije u mogućnosti proizvesti ih iz namirnica biljnog porijekla kao što zdrava jetra jest.
previše bilo kojih sintetiziranih sastojaka, osobito istovremeno, nije dobro unositi u organizam. tablete izbjegavati osobito andole, paracetamole i sl. koje se koriste svakodnevno, a nastojat si pomoći prirodnijim putem (čaj med limun).
unos željeza zavisi i o prirodi bolesti. jetra ponekad moze skladištiti puno željeza što opet nije dobro, samo je bolje unositi željezo iz povrća nego ga uzimati u tabletama, inače se kaže "od viška glava ne boli" ,ali u našem slučaju da.
Winner voće svježe ne smijemo puno zato što ono fermentira i stvara određenu količinu alkohola koja je minimalna ali za nas i ona predstavlja rizik. zato možemo koristiti kuhano voće (kompot). osim toga i opterećenje jetre razgradnjom svježeg voća je puno veće. :knuppel2:
Odgovori
(10-07-2007, 07:05 PM)ivo_db link Napisao: evo vidim da ima par pitanja pa da pokušam objasniti.
majaodmame čestitam na promaknuću i što brži oporavak tvojoj mami :coolsmiley:

Hvala Ivo, i tebi isto  Smile Smile
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.
Odgovori
Hvala IvoSmile
Odgovori
(10-07-2007, 03:08 PM)Winner link Napisao: Hoce li mi ko objasniti zashto je dr Hrstic rekla da ne smijemo puno voca?

Neznam da li sam u krivom, ali mislim da se nesmije puno svježeg voća jesti iz razloga što je voće prepuno voćne kiseline pa kako dječici ta voćna kiselina rasturi zubiće(voćna erozija),mislim da nešto slično radi i jetri.
Vjerovatno sam u krivom-samo nagađam-ali čini mi se da bi to moglo biti
Odgovori
Thanx Ivo
Znam da nesmijemo sve tablete za bolove piti dobila sam spisak od bolnice
koje mozemo koje ne i objasnjenja pa ako kome treba nek se javi
Odgovori
ivo je odlikaš iz nutricionizma!
svježe voće, pored gore navedenih razloga, treba manje uzimati i zato jer sadrži dosta celuloze, koja je inače dobrodošla, ali za nježne jetrice nije baš.
isto tako metabolizam probavljanja svježeg voća zahtjeva dosta raznih jetrenih enzima, dakle, traži od jetre prekovremeni rad. zato treba izbjegavati i razne industrijske sokove tipa orange/apple/multi juice, ali povremeno treba svježe iscijediti voćku.
tropsko voće izbjegavati, kao i razne kombinacije voća tipa voćne salate, jer te kombinacije naročito zbunjuju jetru, tražeći od nje proizvodnju puno vrsta enzima u kratkom vremenu. izabirati voće domaćeg podneblja, od kojeg
raditi kašice/kompote (jabuka, kruška, šljiva...). čini mi se da su kašice još probavljivije od kompota!

naglašavam ivino mudro slovo - voće treba strogo jesti između obroka, a nikako prije ili poslije! 

o bagodatima mandarine smo već prije na forumu zborili, samo podsjećam da im je sezona počela! dobro ih je cijediti kao limunadu, da se izbjegne celuloza!

sydney, objavi listu ljekova protiv bolova, ili si mislila kao u elle časopisu - cijena na upit :2funny:

Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)