ABCHepatitis.com.hr

Puna Verzija: ten 39,4 hitno savjete
Trenutno pregledavate 'svijetlu' verziju foruma. Pogledajte punu verziju sa odgovarajućim formatiranjem.
Stranica: 1 2 3
U 10h sam primija prvu dozu ljekova kad sam stigo na brač kuči počela mi je tempetratura sad imam 39,5    popija sam lekadol prije pola sata sad i drugi  Hitno trebam savjete
Samo bez panike, to je normalna reakcija. Pij dosta tekucine, po mogucnosti mlake. Caj, vocni sok ili vodu sa limunom. Tako ces potaknuti znojenje sto je prirodni mehanizam hladjenja tijela. Popij paracetamol ako imas. Mozes staviti i hladne obloge, s tim da ih cesce mijenjas. Samo ti lijepo lezi u krevet i umiri se, do sutra ces vec biti bolje...
Popija sam dva lekadol ,tuširao se mlakom vodom,tem. je sada 38,5,kasnije ču popit opet 2lekadola pa ču vidjeti.
Inače sam dobre volje i ne osječam neke promjene,malo mi zuji u ušima.
kanije mislim oko 8 moram da uzmem 2tablete ribav.
Netko mi je kazao da je svaki dan uzimao lekadole dali je to bilo i sa tobom.
Neznam zašto me nisu ostavili da prenočim u bolnici,svi kažu da su jedan dan prespavali.
Hvala ti na odgovoru  poz.
Petre

ne znam više odakle sam ovo pokupio no evo savjeta

The Ten Golden Rules  DESET ZLATNIH PRAVILA ZA TERAPIJU

1. Stop drinking now. Alcohol destroys the effect of treatment. Giving it up is easier if done before you have to

Prestati piti odmah. Alkohol poništava učinak liječenja. Lakše je ako to učinite prije no što krenete na terapiju ( slobodni prijevod)APSOLUTNO IZBJEGAVATI ALKOHOL

2. Get yourself organised before treatment starts. Anything that is likely to prey on your mind, or cause stress needs sorting before you start. You don't need to give up work, but you do need to arrange things so that your physical and mental stress levels are minimised. Keep active, and make sure that you have enough interests not to vegetate.

Organizirajte se prije nego započne liječenje. Stvari koje će vjerojatno okupirati vaš um, ili uzrokovati stres, potrebno je sortirati prije nego što počnete. Ne morate odustati od posla, ali trebate organizirati stvari tako da minimalizirate svoje fizičke i mentalne količine stresa. Budite aktivni, i pobrinite se da imate dovoljno interesa. Ne vegetirati.
ORGANIZIRAJTE SVOJU TERAPIJU

3. Educate yourself and those around you. Make sure that they know what to expect, and are prepared to support you. Read the blogs and websites and make sure that you know all that you need to. Note down support numbers and forums. You may need them.

Educirati sebe i one oko vas. Pobrinite se da oni znaju što očekivati, te su spremni dati vam podršku. Pročitajte blogove i web stranice i uvjerite se da znate sve što trebate. Zapišite brojeve za podršku,  forume. Možda ih trebate. UPOZNAJTE BOLEST

4. Throw away any vitamins and supplements that you are taking the day you start treatment. Anything you need will be prescribed by your treatment centre, who will be working from tests, not guesswork! Throw away any non-prescription medicines other than paracetamol. (particularly aspirin and ibuprofen)

Odbacite vitamine i dodatke kada počnete liječenje. Sve što vam treba biti propisano za vaše liječenje  propisat će vam liječnik, koji će vas voditi, ne isprobavajte! Odbacite bilo koje ne-lijekove, osim paracetamola. (osobito aspirin i ibuprofen)ODBACITE ALTERNATIVE U TERAPIJI

5. Read the data sheets that come with your medicines. Make sure that you know which problems you must tell your treatment centre about urgently.

Pročitajte upute koje dolaze uz lijekove. Pobrinite se da znate koje probleme morate reći svom liječniku, naročito ako je hitno.UPOZNAJTE NUSPOJAVE TERAPIJE

6. Take your tablets with food, in the middle of a meal, not before, not after. Get some fat content into these meals as it improves the absorbtion, and protects against stomach problems. Use natural live yoghurt or one of the 'friendly bacteria' products such as Actimel to replace the gut bacteria killed by rivavirin.

Uzmite svoje tablete sa hranom, u sredini obroka, a ne prije, ne poslije. Osigurajte da  obroci sadržavaju masnoću, jer se poboljšava apsorpcija, te štiti od želučanih problema. Koristite prirodne žive jogurte ili jedan od proizvoda s 'prijateljskim bakterijama' poput Actimel koji će zamijeniti crijevne bakterije koje ubijaju rivavirin.
KAKO UZIMATI LIJEKOVE

7. Do your injections in the evenings followed two hours later by two paracetamol. With any luck you will sleep through the symptoms.

Uzmite vaše injekcije uveče, dva sata kasnije uzmite po dva paracetamola. Lakše ćete spavati s manje simptoma - nuspojava.
KAKO OLAKŠATI NUSPOJAVE 

8. Learn the pattern of your 'flu-like' side effects, and take paracetamol before they occur, not when they have started. Why suffer when you don't have to?

Saznajte kakve su nuspojave gripe. Uzmite paracetamol prije nego se dogode, a ne kada su započele. Zašto patiti kad ne morate? ( vrlo često su nuspojave iste )
KAKO PREVENIRATI NUSPOJAVE

9. Aim to eat a balanced healthy diet. Your body is going to go through a tough time, so make sure it gets the fuel it needs.

Cilj je jesti uravnoteženu zdravu prehranu. Vaše tijelo će proći kroz teško vrijeme, pa provjerite na Internetu dobivate li gorivo koje trebate.VODITE BRIGU O PREHRANI

10. Treat yourself to a smug smile as you watch others suffer because they ignore the Golden Rules. If you feel charitable, tell them!

Priuštite si samozadovoljan osmijeh gledajući druge kako pate, jer ignoriraju Zlatna pravila. Ako suosjećate recite im!
PODUZEO SAM SVE ŠTO SAM MOGAO I MINIMIZIRAO NUSPOJAVE
– PODIJELI ISKUSTVO
Petre
Evo kako je to izgledalo kod mene
JEDANAESTI TJEDAN
• 16.09.2008. – 22.09.2008.
• Osjećaj malaksalosti i bolova u mišićima, unatoč prestanku vožnje biciklom na posao
• Nesanica
• Noću u krevetu osjećaj da nema položaja tijela u kome mogu ležati duže od pet minuta  zbog boli u kičmi i mišićima nogu
• bijele pjege na koži i dalje prekrivaju gotovo trećinu leđa
• na koži, u predjelu lakta lijeve ruke, pojava suhe otvrdnule kože koja povremeno intenzivno zasvrbi  doktorica prepisala belosalic
• I dalje povremeni napadi suhog kašlja koji znaju ometati govor, usred rečenice moram se iskašljati
• Radim normalno

DVADESET PETI TJEDAN
• 23.12.2008. – 29.12.2008.
• Opet osjećaj brzog zamaranja nakon dobivene injekcije
• Povremeno prisutni blagi bolovi u leđima i mišićima nogu, čest osjećaj malaksalosti bijele pjege na koži prekrivaju i dalje gotovo trećinu leđa
• na koži, u predjelu lakata  i dalje suha otvrdnula koža
• često prisutan osjećaj blago povišene temperature
• zahladilo je i pri izlasku van osjećam nelagodnu drhtavicu
• na poslu presija – završavanje poslovne godine – još izdržavam
• vjerojatno pojava simptoma psorijaze povezana s presijom na poslu i pojačanom nervozom zbog gomile problema koje treba u kratkom roku riješiti

ČETRDESET OSMI  TJEDAN
02.06.2009. – 08.06.2009.
• utorak 02.06.2009 zadnja injekcija pegasysa
• zadnji tjedan terapije pegasysom i ribavirinom
• svrabljive crvene fleke u predjelu trbuha i kukova
• Svrbež u predjelu lakata
• 08.06.2009. Zadnji dan terapije, uzeo posljednje tablete ribavirina
• Nuspojave na kraju ovog tjedna terapije oslabile

Lipanj, srpanj, kolovoz  2009.
• Tijekom srpnja i kolovoza nuspojave nestale
• Vratio se normalno svim aktivnostima.
• Prestao voditi zabilješke

Kao što se vidi, ja sam do kraja terapije imao problema s nuspojavama
Jedna od grešaka koje sam radio tijekom terapije bila je kupanje u kadi, u toploj vodi što je doprinijelo pojavi bijelih fleka na više od pola površine leđa. Isto tako to je doprinijelo stalno prisutoj svrabi. Treba minimalizirati kupanje, prati se u hladnoj vodi, što kraće to bolje
Nešto za čestu nuspojavu

Pomoć za pruritus (svrab)

Zbog toga što je svrab nespecifičan,  naizgled bezopasan događaj, puno osoba sa sa hepatitisom C ne razgovara o tome sa svojim liječnikom. Ipak, postoji više intervencija koje mogu pomoći kod neprestanog svraba. Zbog toga što pruritus može biti dovoljno ozbiljan da poremeti dnevne aktivnosti, osobe sa ozbiljnim slučajevima se potiču da to prijave svojim liječnicima.

Ako je potrebno, liječnik može propisati odgovarajuće lijekove sa smanjenje svraba. Neki od lijekova koje se koriste za pruritus uključuju:

• Analgetici (ublaživači bolova) za neuropatsku bol (Gabapentin)
• Antihistaminici (Benadryl, Atarax)
• Lijekovi za smanjivanje kolesterola (Questran, Colsestipol-Colestid)
• Opioid antagonisti (Narcan, Revia, Revex)
• Antidepresivi (Zoloft)

Dodatno, dolje je navedeno deset savjeta za smanjenje svraba koje možete iskoristiti prije posjete vašem liječniku.

• Nemojte pušiti – Pušenje ne samo što smanjuje efikasnost hepatitis C terapije nego dovodi i do „sindroma pušača“ – karakterizirano epizodama crvenila lica, vrućih dlanova i tabana, lupanja srca i glavobolje, vrtoglavice, letargije, osjećaja peckanja, bol u zglobovima i pruritus.
• Stavljajte hladne obloge – hladni oblozi zamotani u ručnik i stavljeni ka kožu hlade i otklanjanju intenzivan svrab.
• Ostanite hidratizirani – pijte dovoljnu količinu vode kako bi održali cijelo tijelo hidratiziranim.
• Izbjegavajte sapun – koristite sredstva za čišćenje bez sapuna kako bi spriječili pretjerano isušivanje kože.
• Uzimajte silimarin – zbog toga što mlijeko čička štiti stanice jetre od oštećenja i pomaže u detoksifikaciji, ova biljka može pomoći u sprečavanju nakupljanja toksina u krvotoku.
• Topli tuš – zbog toga što vrućina pogoršava svrab, budite pažljivi kako voda za tuširanje ne bi bila prevruća.
• Pažljivo se oblačite – Uvijek kada ste u mogućnosti prostranu odjeću napravljenu od prirodnih tkanina koje omogućavaju disanje kože. To sprječava da se prekomjerna toplina zadržava u odjeći i utječe na vašu kožu.
• Navlaživanje – koristite kreme za navlaživanje najmanje dva puta dnevno. Za najbolje rezultate koristite blage navlaživače, bez parfema.
• Nemojte se češati – kako ne bi pokrenuli „krug“ svrab-češanje i prouzročili oštećenje kože, eksperimentirajte sa masažom, vibriranjem ili primjenjivanjem pritiska umjesto češanja. Neke osobe su prijavile dobre rezultate sa trljanjem područja svraba sa kockom leda.
• Zobena kaša – puno osoba smanji pruritus sa koloidalanom kupkom od zobene kaše. Kolodialna zobena kaša se pravi od zobi ali u usporedbi sa zobenom kašom koju konzumiramo za doručak, kolodialna zobena kaša je vrlo fino samljevena ili čak pulverizirana.
Evo ja neznam kako da opišem svoje stanje,nemam temperaturu,ustvari osječam se skroz ok za sada stime da imam neki osjećaj da se nešto događa,nešto sam drugačiji Smileali dobro sam raspoložen bole me križa ali to sam navikao od prije sa posla pa to zanemarujem,malo osječam trnce kad izađem , neznam to je sve nula bodova Kad mogu očekivat prave probleme ?
Ujutro u 8h pijem 3 tab a naveće u 18h 2 tab.
Ja sam evo 5mjeseci na bolovanju jer moj dok. smatra da rad u mom kolektivu previše stresan i previše naporan(on je u to jako dobro upučen) te smatra da bi mnogo utjecao na moje izlječenje
a kako ja nisam prenočijo u bolnici kad sam primijo prvu inekciju (neznam zašto a čujem da skoro svi ostanu jednu noć) tako da nuspojave mogu prilagoditi da mi lokalna komisija kao i dosada može produžiti bolovanje  E TU MI TREBAJU SAVJETI šta da im kažem jer za sada nemam nekih problema,
i šta im znači KONTROLA PRIJE IDUĆE DOZE SA NALAZOM KKS  znam da je kontrola sa nalazom krvi ali kada dali je to za sedam dana ili za mjesec Smile
I da se zna to što sam na bolovanj ne znači da sam neaktivan naprotiv jako sam aktivan masline lignje hobotnice gljive ljekovite trave itd itd (triba zradit jesam li ja Bračani ili nisam triba sve iskoristit Smile )a zaboravija sam nalipšu aktivnost SEX  pozdrav idem kupiti prezervative,rekli su mi dakoristim dva.
hvala vam na podršci  ćao
Sve je individualno, ne mora znaciti da ces uopce imati neke teze nuspojave. Daj boze. Ja sam isto tako bio bez njih prvu sedmicu i do kraja druge. Setao, isao na kupanje, sve uobicajeno. Onda me jednu noc spucala takva glavobolja da sam na hitnoj zavrsio. Jedva otisao do Klinike, povracao cijelim putem, uzas. Narednih 3 mjeseca sam proveo vise u krevetu i kuci nego na vani. Poslije svake doze imao sam po 2-3 dana temperaturu, malaksalost, bolove u misicima, stanje slicno gripi. Ali sa jos mali milion popratnih bolova. Svaki dan nesto drugo žiga, boli, štreca, koči, pulsira, vibrira... raspad sistema Smile Ipak mi je od svega najteze palo psihicko stanje u kojem sam bio. O tome cu drugom prilikom i na drugoj temi. Uglavnom, bez vecih ekscesa, ali jako lose. Heroinska kriza, koju sam davno prosao, je malo dijete za to. Mislim da sam izgurao godinu dana interferona da bi izisao kao kompletni ludjak iz toga. To mi je i jedna od jacih utjeha za moju neuspjelu terapiju.

Na bolovanje sam, slicno tebi, otisao jos 3 mjeseca prije terapije i bio sam svo vrijeme trajanja terapije. Ukupno oko 6 mjeseci. Negdje na polovini lijecenja doktorica me htjela vratiti na posao. Kao: interferonska terapija nije indikacija za bolovanje, vec si ionako dugo vremena postedjen bla bla. To sam rijesio tako sto sam rekao da jako lose podnosim sve, da sam vise u krevetu nego van njega i jos neke stvari koje i nisu bile istinite. Sta ona zna sta se meni kod kuce desava. A ipak, pored svih protokola i propisa, ne smije te u tom stanju vratiti na posao. Koji je btw u mom slucaju vecinom fizicki i iskreno nisam bio u stanju da ga obavljam. Tako da je promijenila misljenje i ostavila me na bolovanju. Ti ako se budes osjecao dobro, nemoj inzistirati na bolovanju. Bolje je za tebe da radis, i tijelo i duh ce ti biti zahvalni. Ako pak osjetis da nisi sposoban za posao, onda lazi, petljaj, muti, ne smiju te vratiti na posao.

Ta kontrola za koju pitas je prije iduce doze, znaci za 7 dana. I ranije. Ja sam, npr. lijek dobivao ponedeljkom, a krv vadio petkom. Znaci prije svake doze. To je obavezno pracenje krvnih nalaza jer je lijek jak. Ovisno o krvnoj slici doza ostaje ista, smanjuje se, preskace ili se cak prekida terapija...
(01-05-2012, 05:50 PM)Ja link Napisao: [ -> ]Heroinska kriza, koju sam davno prosao, je malo dijete za to. Mislim da sam izgurao godinu dana interferona da bi izisao kao kompletni ludjak iz toga. To mi je i jedna od jacih utjeha za moju neuspjelu terapiju.

Pretjeruješ, jel' da?  Sad

Zar je baš toliko gadno? Tj, ovaj moj je rekao da je bio klinac pa otišao na metadon, da je pametan da bi se skidao nasuvo. Zadnja 2-3 mjeseca je prosipao metadon predamnom u lavabo svako jutro, gnjavili su ga s potvrdom o skidanju, on sam nije htio više piti.
Da li će sad interferon sj****i svu pozitivu povodom skidanja sa metadona?  Sad Uzimao ga je skoro 4 god... Kaže otkad je mene upoznao da je prestao paralelno sa heroinom se glupirati, znači 2 i po god samo metadon i godinu bez ičega. Vjerujem mu, jbg  Confusedmitten:

Izvinjavam se Petru, ovo nema veze s njegovom temom :/
(01-05-2012, 11:03 AM)petar link Napisao: [ -> ]... ja nisam prenočijo u bolnici kad sam primijo prvu inekciju (neznam zašto a čujem da skoro svi ostanu jednu noć)...

…i šta im znači KONTROLA PRIJE IDUĆE DOZE SA NALAZOM KKS  znam da je kontrola sa nalazom krvi ali kada dali je to za sedam dana ili za mjesec…

Petre!

Naši protokoli ne predviđaju kao standard obvezno zadržavanje u bolnici kod prijema prve injekcije i na samom početku terapije. Ja sam kao i Ti dobio prvu injekciju, sjeo u auto i otišao kući.

Za bolovanje ne znam, ja ga nisam koristio uopće

...KONTROLA PRIJE IDUĆE DOZE SA NALAZOM KKS... 

Misli se na dolazak po slijedeći paket injekcija i ribavirina. Ukoliko si dobio i potpisao preuzimanje 4 ili 5 injekcija, znači da bi trebao obaviti pretrage za kompletnu krvnu sliku (KKS) za 4 tjedna kada budeš ostao na posljednjoj preuzetoj injekciji i dolazio po slijedeći paket injekcija i tableta ribavirina.
Ovo provjeri s ambulantom, nazov ih i pitaj, isto tako

Provjeri kako ide s naručivanjem kod doktora.

Kod nas zadnja tri dana u mjesecu telefonom zovemo ambulantu i zakazujemo kontrole za idući mjesec. Ovisno o rasporedu rada tvog doktora u ambulanti, kontrole su svakih mjesec dana i za svaku kontrolu radiš pretrage krvne slike, uzimaš kod svog liječnika opće prakse uputnicu i zakazuješ kontrolu
Koliko mi je poznato kontrole svaki tjedan nisu dio naše prakse
Stranica: 1 2 3