Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fitoterapija (liječenje s biljkama)
Bluka, ako si sama u sumi- to nije dobar znak, pogotovo po kisurini, izaziva depresiju. Ako si u sumi sa momkom ili ljubavnikom, u svakom slucaju je dobro za body & soul.
Ja sam u 18.toj nedelji, osecam se odlicno, veselo, nista me ne boli. Stigla perika iz Kine (prekrasna je) u slucaju da bude (nedaj Boze) zatrebala. Malo neke nesanice, ali nije svaku noc. Mislim da nije lose za sad u ovoj fazi. samo da ne bude gore.
Pozdrav svima
Annamaria
Odgovori
svi smo mi drugaciji leonardo. meni recimo sacrseno odgovara samoca u sumi, prisustvo bilo koga drugog osim mog psa izaziva mi nervozu, jer ja u sumi imam svoje rituale koje slabo ko razumije i moze da prati, npr kad se popnem na proplanak, vjezbam jogu i uzivam potpuno sama... ppokusala sam par puta povesti nekog sa sobom, ali to obicno bude propali pokusaj, nemamo iste frekvekcije... bitna je poenta odlaska u prirodu makar u mom slucaju  :-*
Odgovori
  Kasno se uključujem u temu, nadam se da nije iscrpljena jer veliki dio populacije koja je imala kontakta sa virusom ili sa oštećenjima jetre upravo se okreće "travama".

Također po nagovoru i čudima izljećenja koja su ljudi pričali, "bio je na samrti čudo ga je spasilo pio je čajeve itd." Potegao sam na put i nabavio čajeve za izlječenje jetre vrećica koja mi je trebala biti dostatna za 3 mjeseca i više, ako ne pomogne da dođem po još jednu dozu. To je bila mješavina trava zaboravio sam sastav no otprilike to što manje više se opisuje u ovim postavima i odgovorima. Nije mi pomoglo pio sam duplu dozu nekih 8-9 mjeseci, što ne znaći da drugima ne pomaže. Ja sam obavjestio svog doktora no to je bilo prije 5-6 godina kada sam bio na početku spoznaje o kroničnom hepatitisu gigantocellulare.

Moje je mišljenje da fitoterapija pomaže kod tegoba ali ne i kod problema. Znači na početku ili kod akutnih faza ali nikako ne kod ozbiljnih oboljenja. Do sada koliko sam uspio shvatiti iz razgovora sa svojim liječnikom bitno je ukloniti sve ono od čega bi jetra mogla nastradati još i više, a to je alkohol, gazirano, konzervirano, teško probavljive masnoće životinjskog i biljnog porijekla, minerale koji oštečuju jetru ili joj usporavaju rad... i na kraju umor, od nekih doktora čuo sam da je najbolji lijek za jetru odmor. To ima veze sa onim branjem po vrtu ili u divljini gdje lagano šetate i svako toliko se sagete za ubrati koju biljku - poznata indijanska metoda kod bolesti žući, gušterać pa i jetre - razmislite ima smisla.

Moje mišljenje u vezi trava gdje ih brati i kako i kada, smatram da treba u svojoj okolini tražiti lijek, a ne ono u japanu /Tajvanu/Kini ta biljka lijeći cirozu jetre. To niti je provjereno i to je zasigurno marketinška patka i da je toćno kemiski sastav u našem tijelu pa tako i u jetri možda ne odgovara tim travama pa naprave više štete nego koristi. Kod nas u Istri govore da svako jutro popiti veliku žlicu maslinovog ulja na tašte liječi oštećenje jatre, neče je izlječiti ali možda pomogne i produlji život.

Samo još i ovo na početku kada su me okarakterizirali da sam alkos-bio sam ljut, sada mislim da sam barem bio alkos "Prestaneš piti i jetra ti se oporavi i obnovi, a ako usput piješ čaj od travara i misliš da ti je on izljećio, prijatelju varaš se izlječenje je apstinencija,a trave su placebo"
Odgovori
Davorh1
Citiram ''trave su placebo'' I tekako nisu kad pogledas sa druge strane. Jetra je filter za sve sto mi unosimo u sebe. Pa i taj caj koji popijes a steti jetru i tekako nije dobar. Vecina nas misli prirodom protiv svega ali niko od nas nece pojesti gljivu buharu. Pa pobogu i ona je prirodna ali je otrovna. I zamisli samo jedan griz da se ne proguta moze da ubije covjeka konjske snage. Ja sam isla kroz ovaj gore spisak da olaksam ljudima da shvate da to i nije zajebancija. Pusti se nasih babskih prica rekla kazala cula.
Ljudi koji imaju hepatitise ne smiju da piju vecinu biljki i cajeva koje se inace preporucuju za ciscenje jetre ili oporavljanje kod zdravih ljudi. Hepatitis znaci upaljena, opterecena i ostecena jetra. Bilo kakav cistac jetre je dokrajci ako nije zdrava. Obicna biljka Valerijana je jako jako toksicna za jetru. Kod nas a i u svijetu ljudi je piju dosta sto u sedativima, sto tableticama i cajevima u slobodnoj je prodaji... Niko na nju nije obazirao puno paznje do smrti djevojke od 27 godina bez hepatitisa ili ostecenje jetre. Pila je valerijanu za nesanicu za koju kazu da joj je izazvala trovanje i otkazivanje jetre... 27 godina, zdrave jetre  :o
Koliko sam sam skontala i ovaj tvoj hepatitis je uzrokovan snecim cudne prirode. Alkohol , trave, biljke, hrana, lijekovi. Ko ce ga znati
Ja ti ko sestra kazem da samo pijes sto je provjereno medicinom. Necu ni da pomislim pu pu pu ali mozda zbog tako tih cajeva i gluposti rekla kazala ti se jetra i pogorsala u kratkom vremenu. Razmlisli malo o tome
Pozdrav
Odgovori
U GOMILI KONTRADIKTORNIH PREPORUKA EVO JOŠ NEKIH ZA DODATNO ZBUNJIVANJE
Alternativna medicina u Hepatologiji
http://www.hepatos.hr/terapija/alternati...icina.html

Komplementarna i alternativna medicina u hepatologiji:
Pregled dokaza učinkovitosti

Među pacijentima s jetrenim bolestima u posljednje vrijeme je izraženo povećanje uporabe dopunske i alternativne medicine, posebno terapije temeljene na biljnim pripravcima. Najčešće korišteni biljni preparat je silymarin.
U pokusima na životinjama mnogi od uobičajeno korištenih preparata pokazali su anti-upalne i anti-fibrozne učinke. Usprkos istraživanjima koja su provedena na ljudima, a koja su pokazala poboljšanja u subjektivnim simptomima (bolje osjećanje) i biokemiji jetre, nema čvrstih podataka koji bi ukazivali na sigurno histološko i (ili) virološko poboljšanje za većinu tih proizvoda.
Loše napravljene studije, heterogena populacija pacijenata, pomanjkanje standardiziranih priprema i loše definirani ciljevi mogu djelomično objasniti konfliktne izvještaje u literaturi.Jetrena toksičnost i interakcija s lijekovima su uobičajene kod mnogih biljnih preparata te zbog toga liječnici moraju biti upoznati s potajnim uzimanjem alternativnih preparata od strane pacijenata. Jedino dobro organizirani, nasumični i kontrolirani pokusi mogu biti u mogućnosti utvrditi imaju li biljni preparati neku ulogu kod liječenja pacijenata s akutnim ili kroničnim jetrenim bolestima. Bez toga, uporaba biljnih preparata ne može biti preporučena kod pacijenata s bolestima jetre.
Kronična bolest jetre važan je uzrok raširenosti bolesti i smrtnosti u svijetu. Konvencionalne terapijske metode za većinu jetrenih bolesti, uključujući ne-alkoholne bolesti masne jetre i virusni hepatitis, imaju ograničenu učinkovitost i potencijalne nuspojave koje mogu biti opasne po život. Ovo je dovelo do povećanja zavisnosti od dopunske i alternativne medicine (u daljnjem tekstu DAM), posebno biljne terapije. Korištenje biljne medicine prvi put je zabilježeno 2100 godina prije Krista u drevnoj Kini (Xia dinastija) i Indiji (Vedsko razdoblje).
Usprkos njihovom nedokazanom terapeutskom potencijalu, prirodni pripravci predstavljaju samo u SAD tržište vrijedno 180 milijardi dolara. Amerikanci godišnje potroše više od 6 milijardi dolara na nutricionističke pripravke, a 1 milijardu dolara samo na trave i čajeve. Samo na jedan biljni pripravak, silymarin (korišten skoro jedinstveno za jetrene bolesti) godišnje se potroši 180 milijuna dolara u Europi (pretežno u Njemačkoj). Povećanje korištenja DAM dokumentirano je s mnogim istraživanjima i anketama. Ta istraživanja pokazuju da je korištenje DAM nezavisno od uzroka oboljenja jetre te da ga češće koriste žene s visokim primanjima ili s fakultetskom naobrazbom. Dalje, 31%-40% ispitanika je priznalo da uzimanje DAM skrivaju od svojih liječnika. Zbog toga je u SAD 1998 osnovan „Nacionalni Centar za Dopunsku i Alternativnu Medicinu“. On je dio nacionalnog zdravstvenog instituta i financiran je od strane Kongresa. Njegov je cilj informiranje javnosti s pouzdanom procjenom sigurnosti i učinkovitosti DAM te pomoć u integraciji dokazanih DAM proizvoda u konvencionalnu medicinsku službu. Dodatni cilj je pribavljanje sredstava za istraživanje DAM. Trenutne studije uključuju procjenjivanje učinkovitosti čaja od klica brokula u sprečavanju raka jetre. Druge studije uključuju korištenje silymarina kod osoba koje imaju virusno smanjeni imunitet te infekciju s virusom hepatitisa C (HCV).
Postoji puno razloga za povećanje zavisnosti o DAM u svijetu, uključujući i relativni nedostatak tj. ograničenje konvencionalne terapije za bolesti kao što su hepatitis C (HCV), hepatitis B (HBV), ne-alkoholna bolesna masna jetra, i hepatocelularni karcinom.; predodžba je DAM-a kao prirodan i zbog toga siguran oblik terapije s relativno malom cijenom terapije. Kritička analiza biljnih proizvoda uvijek predstavlja izazov za one koji prakticiraju konvencionalnu medicinu zbog toga što nasumično kontrolirani pokusi (NKP) koriste strukturno definirane i standardizirane pripreme s dobro definiranim krajnjim točkama kao osnovu za sigurno i efikasno propisivanje. Kao kontrast tome, DAM, posebno biljni preparati koji su često tvorevina različitih ekstrakta od kojih su mnogi nedefinirani. Dodatno, većina tih sastojaka nije prošla testiranje NKP nego je testirana u nekontroliranim studijama uz korištenje subjektivnih (npr. nečije subjektivno poboljšanje) simptoma umjesto objektivnih konačnih ciljeva (histologija jetre, izostanak virusa). Usprkos ovim ograničenima, u ovom pregledu se pokušalo predočiti kritički pregled DAM u pacijenata s jetrenim bolestima. Zbog brojnih raspoloživih oblika DAM-a ovaj se pregled fokusirao na najčešće korištene terapije koje su u vezi s hepatotoksičnosti.
Odgovori
Biljni proizvodi s dobro definiranim kemijskim formulama
[size=10pt]Ekstrakt sikavice (čička) - Silimarin[/size]
Ekstrakt sikavice (Silybum marianum) dio je Asteraceae porodice biljaka. Aktivna komponenta silimarin uključuje 4 flavonoida, od kojih je glavni silibinin (također poznat kao silibin). On sačinjava 80%-90% biljke dok je ostatak kemijski nedefiniran.
Farmako-kinetičke studije pokazale su postojanje velike apsorpcije silibina nakon oralnog uzimanja s polu-životom od 6 sati.
Eksperimenti na životinjama dokazuju da silimarin ima anti-oksidativna svojstva i sprječava prorjeđenje glutationa i ozljeda jetre induciranih otrovom zelene pupavke, karbon tetrakloridom i paracetamolom. Također je poznato da Silimarin djeluje na smanjenje temperature. U laboratorijskim uvjetima, silimarin blokira razmnožavanje zvjezdastih stanica i snižava transformirajući faktor rasta. Kod laboratorijskih štakora, oralno uzimani silimarin smanjio je akumuliranje kolagena u doziranim oblicima. Dodatno, zadnje laboratorijske studije naslućuju da silimarin ima anti-upalna svojstva time što snižava pro-upalne leukotriene B4 u kupfferovim
Usprkos eksperimentalnim dokazima, efikasnost silimarina ostaje većinom nedokazana zbog malog broja ispravno provedenih kliničkih pokusa. Štoviše, puno studija je provedeno kod akutnog virusnog hepatitisa kod kojeg je spontano izlječenje vrlo često. Dodatno, rezultati mnogih pokusa objavljeni su u ne-Engleskim publikacijama koje često nisu indeksirane od strane Pubmed ili Medline-a. Konačno, farmako-kinetičke studije koje su koristile različite pripravke silimarina, pokazale su velike varijacije u koncentraciji samog sastojka. Usprkos ovim ograničenjima, analizirali smo korištenje silimarina pri različitim jetrenim oboljenjima jer je taj lijek vrlo često korišten u SAD-u.

Akutni virusni hepatitis
U ranim pokusima sa silimarinom u slučajevima akutnog virusnog hepatitisa, dobivena su izvješća o znatno kraćim hospitalizacijama (23 nasuprot 30 dana) kao i vremenu razvoja imuniteta na HBV kod pacijenata kojima je davan silimarin u usporedbi s onima bez silimarina. Nasumično odabranim pacijentima (57) s akutnim virusnim hepatitisima A ili B, davana je doza od 70mg, 3 puta dnevno najmanje 3 tjedna te placebo. Bilirubin u serumu te nivo enzima (AST i ALT) bili su manji kod grupe kojoj je davan silimarin nego li kod onih kojima je davan placebo sa značajno većim postotkom pacijenata s normalnim bilirubinom (40 naprema 11) te nivo enzima (82 naprema 52). Ipak, silimarin nije imao nikakva utjecaja na proizvodnju antitijela kod HBV pozitivnih pacijenata. U slijedećoj kontroliranoj studiji pacijentima s akutnim virusnim hepatitisom (uzrok zaraze nije naveden) nisu pronađene značajnije razlike u jetrenim probama ili koagulacijskom profilu u grupi koja je uzimala silimarin u usporedbi s grupom koja je uzimala placebo. Trenutno ne postoje raspoloživi podaci o korištenju silimarina kod akutnog hepatitisa C. Temeljeno na trenutnim podacima, korištenje silimarina kod liječenja akutnog virusnog hepatitisa (A, B ili C) ne može biti preporučeno.

Kronični virusni hepatitis
Ne postoje kontrolirani klinički pokusi sa silimarinom kod pacijenata s kroničnim HBV. Kod kroničnog hepatitisa C postoje anegdotalski dokazi koji pokazuju da silimarin može smanjiti nivo transaminaza bez ikakvog utjecaja na nivo HCV RNA. U nedavnim kontroliranim studijama provedenim u Egiptu, 117 pacijenata s kroničnom HCV infekcijom nasumično su davani silimarini ili multivitamini. Poslije liječenja u trajanju od jedne godine, nisu primijećene nikakve razlike u poboljšanju kvalitete zdravstvenog stanja pacijenata, nivoa transaminaza, smanjenje broja virusa ili neinvazivnih markera hepatične fibroze. Usprkos popularnosti silimarina u javnosti, temeljem objavljenih dokaza, rutinsko uzimanje silimarina ne može biti potvrđeno kod kronične HBV ili HCV infekcije.

Jetrene bolesti prouzročene alkoholom
Provedeno je više placebo-kontroliranih pokusa kod jetrenih bolesti prouzročenih alkoholom ali je puno tih studija teško interpretirati zbog raznolikosti pacijenata i težine bolesti. Dodatno, većina studija nisu dostavila histološki slijed i apstinenciju od alkohola koristeći objektivne kriterije.
U najvećem pokusu, 170 pacijenata nasumično je davan silimarin (420 mg/dnevno – 87 pacijenata) te placebo (83 pacijenata) u periodu od 2-6 godina. Iako se biokemijski parametri nisu značajnije promijenili, preživljavanje se poboljšalo u liječenoj grupi (77% nasuprot 67% u 2 godine; 58% nasuprot 39% u 4 godine. Kao kontrast tome, zabilježena je jednaka rata preživljavanja kod grupa koje su uzimali silimarin ili placebo (17% nasuprot 12% u 2 godine; 19% nasuprot 16% u 5 godina) s oko 75% smrtnosti direktno povezane s jetrenom bolesti.
Zbog toga, trenutno ne postoje podaci koji bi podržavali korištenje silimarina kod jetrenih bolesti prouzročenih alkoholom usprkos sigurnosti upotrebe samog silimarina.

Primarna bilijarna ciroza
Postoji samo jedna studija koja se bavila utjecajem silimarina (420mg) kod pacijenata s primarnom bilijarnom cirozom bez biokemijske reakcije na ursodeoksikoličnu kiselinu. Nakon jednogodišnjeg promatranja nisu primijećena značajna poboljšanja. Ipak treba napomenuti da je sama studija bila označena kao loše provedena, na malom uzorku i kratkom periodu.

Hepatitis prouzročen lijekovima i toksinima
Silimarin se pokazao kao dobar u zaštiti jetre od različitih lijekova i otrova, kako kod studija provedenih na životinjama tako i na ljudima. U retrospektivnoj analizi provedenoj na 205 pacijenata s otrovanjem prouzročenim amanitom (pupavkom), u podgrupi od 30 pacijenata koja je intravenski primala silimarin, primijećena je manja stopa smrtnosti (12.8% nasuprot 22.4%). U drugoj nekontroliranoj studiji, 60 pacijenata je intravenski primalo silimarin (20mg/kg/dnevno) unutar 24-36 sati nakon konzumiranja pupavke i svi su preživjeli. Ostali pokusi istraživanja učinkovitosti silimarina u neutraliziranju toksina, uključivali su vrlo mali broj pacijenata te su dobiveni rezultati nekonzistentni.

Zaključci
Postoje zanimljivi eksperimentalni dokazi za preporuku budućih studija sa silimarinom kod slučajeva kroničnih jetrenih bolesti uključujući bolest ne-alkoholne masne jetre. Svejedno, ove studije moraju biti dobro organizirano klinički provedene. Trenutno ne postoji dovoljno dokaza koji bi opravdali uporabu silimarina kod akutnih ili kroničnih jetrenih bolesti bez obzira na uzrok bolesti.
Odgovori
Glycyrrhizin
Glycyrrhizin je vodenasti ekstrakt korijena sladića (tzv. gospino bilje) koji potječe iz Mediterana i Bliskog Istoka, a koristi se već više od 20 godina u liječenju različitih bolesti kao što su kašalj, gastritis i upala jetre. Aktivna komponenta glabre je glycyrrhizin koji je spoj od glucoronic kiseline i glycyrrhetinic kiseline. Ostale komponente uključuju flavonoide, isoflavonoide, kumarin, triterpenoid i fitosterole. Kod pacijenata s jetrenim bolestima, lijek ima farmakokinetiku do 200 mg. Aktivni metabolit glycyrrhetin kiselina sprječava hydroxysteroid dehidrogenazu, koji se vjerojatno računa kao njegov pseudoaldosteroni učinak. Glycyrrhizin je također sastojak drugih biljnih preparata uključujući Kampo, TJ-9 i biljnu medicinu 861. U Japanu, proizvod naveden kao jaki Neo-Minophagen C, sadrži glycyrrhizin, cistein i glicin, a koristi se za liječenje različitih jetrenih bolesti.
Kod pokusa na životinjama glycyrrhizin je pokazao da ima antioksidativna svojstva te da poboljšava razinu jetrenih enzima i smanjuje fibrozu jetre. Predloženi mehanizam uključuje djelovanje na faktoru jezgre, inhibiciju faktora nekroze tumora, induciranje unutarnje proizvodnje interferona i obuzdavanje izlučivanja površinskog antigena hepatitisa B (HBsAg).
Glycyrrhizin je primjenjivan kod pacijenata s kroničnim virusnim hepatitisom. Dvije studije su pokazale poboljšanje razine jetrenih enzima i histologije iako prava priroda jetrenih bolesti nije bila specificirana. U nedavnoj studiji kod kroničnih HBC pacijenata, jaki Neo-Minophagen C u dvije doze (40 i 100 mL za 4 tjedna te nakon toga oralni glycyrrhizin za još 4 tjedna) rezultirali su normalizacijom ALT nivoa u više od 50% u obje grupe iako su nedostajali detalji o razini HBV DNA.
Jaki Neo-Minophagen C bio je pojačano primjenjivan kod pacijenata s kroničnim hepatitisom C. Dvije studije s glycyrrhizinom provedene kod pacijenata s kroničnim hepatitisom C, iako su bile dobro provedene, rezultati su bili razočaravajući zbog toga što kod niti jednog pacijenta nije došlo do nestanka virusa. U Tsubota studiji pacijenti su primali ursodeoxycholic kiselinu te intravenski glycyrrhizin (200 mg 3 puta tjedno) ili sami glycyrrhizin, a oni na kombiniranoj terapiji pokazali su poboljšanje (AST, 23% nasuprot 9%; ALT, 33% nasuprot 10%) i normalizaciju jetrenih enzima (AST, 54% nasuprot 22%; ALT, 32% nasuprot 18%). U drugoj velikoj, retrospektivnoj ne-nasumičnoj Japanskoj studiji s 15-ogodišnjim razdobljem praćenja primijećen je znatno niži nivo ciroze (21% nasuprot 35%) i hepatocelularnog karcinoma (12% nasuprot 25%) u pacijenata kojima je davan Jaki Neo-Minophagen C. Ipak, u 10% pacijenata se razvila hipokalemija, a u 3% razvila se hipertenzija.
Nadalje, dostavljene su samo ograničene informacije o viremiji i rezultatima biopsije, a korištene su i varijabilne doze glycyrrhizin (200 mg 2-7 dana/tjedno).
Ovi klinički pokusi pokazuju da su korisni učinci glycyrrhizina bili većinom biokemijski (poboljšanje kod nivoa jetrenih enzima). Nuspojave (zadržavanje tekućine, hipokalemija) primijećeni su kod 20% pacijenata. Temeljeno na trenutnim nalazima, korištenje ovog preparata ne preporuča se kod pacijenata s jetrenim bolestima.
Odgovori
TJ-9 (Xiao-Chai-Hutang/Sho-Saiko-To)
TJ-9 je Kineski biljni medicinski preparat koji je u širokoj uporabi u Japanu, a koristi se za liječenje jetrenih bolesti te predstavlja dio Japanskog Kampo medicinskog sustava. To je sušeni pripravak od 7 trava (korijen grozničice – lat. scutellaria, sladića – lat. glycyrrhiza, zvinčac – lat. bupleurum, ginseng, pinella tuber, jujube voća i čvrsti korijen đumbira). Dva glavna alkaloida iz grozničice (lat. scutellaria), biacalin i biacalein su jaki inhibitori peroksidacije lipida. Drugi in vitro sprječavanje povećanja i indukciju apostoze u stanicama hepatoma. Kod pokusa na životinjama i zvjezdastim staničnim kulturama, TJ-9 pokazao se kao dobar inhibitor aktivacije zvjezdastih stanica te je smanjio jetrenu razinu kolagena.
Do sada je izvršeno tek nekoliko kliničkih pokusa na ljudima koristeći TJ-9. U jednom kliničkom pokusu 116 pacijenata s kroničnim hepatitisom liječeno je s aktivnim lijekom (5.4g kroz 12 tjedana), a 106 pacijenata s placebom (koji je također sadržavao 0.5g TJ-9) kroz 12 tjedana, sa slijedom prelaska na TJ-9 kroz idućih 12 tjedana. Funkcije jetre kod pacijenata su se značajno poboljšale nakon uzimanja TJ-9, a kod pacijenata s kroničnom HBV infekcijom primijećena je tendencija smanjenja hepatitis B antigena (HBeAg) te povećanja HBe antitijela. I što je još važnije, nisu primijećene nepovoljne nuspojave vezane uz sam lijek. Jedna studija je proučavala kemo-zaštitne učinke i utjecaje na preživljavanje vezano uz TJ-9 kod petogodišnje očekivane nasumične studije koja je uključivala 260 pacijenata s cirozom (37 HBsAg pozitivno, 76 HCV pozitivno), od kojih su pola primili TJ-9 (7.5g/dnevno) te konvencionalne lijekove, a ostatak je primao samo konvencionalnu terapiju. Sveukupna učestalost hepatocelularnog karcinoma bila je 25%, od kojih je 23 (23%) bilo u tretiranoj skupini, a 33 (34%) u kontroliranoj skupini. Ipak, pojavljivanje hepatocelularnog karcinoma u pacijenata bez HBsAg bilo je znatno manje u TJ-9 skupini u usporedbi s kontroliranom skupinom (22% nasuprot 39%). Omjer preživljavanja u periodu od pet godina bio je također veći u TJ-9 skupini i opet je razlika bila značajnija samo kod HBsAg negativnih pacijenata.
Nuspojave TJ-9 su rijetke ali uključuju interstialni pneumonitis (posebno kada se koristi u spoju sa interferonom za liječenje kroničnog hepatitisa) i hepato-toksičnost. Sastojak TJ-9 koji uzrokuje hepato-toksičnost do danas nije utvrđen. Dok ne bude prikupljeno više podataka, preporuka je izbjegavati TJ-9 kod pacijenata s jetrenim oboljenjima.
Odgovori
Phyllanthus amarus
Phyllanthus amarus je biljka koja je komponenta Indijske ayurvedske medicine. Phyllanthus amarus je korišten za liječenje dijabetesa, bubrežnih i urinarnih problema, proljeva i virusnog hepatitisa. U Indiji je ova biljka također poznata kao bahupatra. Sadrži phyllantin, hypophyllantin i polifenol koji su poznati po antivirusnim svojstvima. Kod pokusa na životinjama ona sprječava HBV DNA polimerazu i smanjuje oslobađanje virusa tako što sprječava jačanje HBV aktivnosti. Kod ljudskih jetrenih stanica, phyllanthus amarus je obuzdavala HBsAg genetsku ekspresiju i produciranje HBsAg ali nije sprječavala produciranje HBeAg. Određena klinička studija je pokazala nestanak HBsAg u 59% kroničnih bolesnika koji su bili liječeni30 dana u usporedbi sa samo 4% (1 od 23) koji su dobivali placebo. Ipak u kasnijem istraživanju nisu se uspjeli ponoviti ti rezultati.
Analiza ujedinjenih podataka iz pregledanih 22 nasumična klinička pokusa u više od 1900 pacijenata sugerirala je pozitivne efekte phyllanthus amarusa u čišćenju HBsAg u usporedbi s ne uzimanjem iste ili drugih biljnih mješavina. Ipak, od 22 pokusa samo pet su razmotreni kao dobro provedeni i osim originalne indijske studije, druge 4 nisu pokazale pozitivne učinke u čišćenju HBV. Ovo je potvrđeno dodatnom studijom na nasumičnim pacijentima s kroničnim hepatitisom B (HBeAg pozitivni) koji su primali phyllanthus amarus 3 puta dnevno 6 mjeseci ili placebo. U analizi provedenoj u namjeri liječenja na kraju tretmana nije bilo značajnije razlike u smanjenju HBV DNA, HBeAg serokonverzije (0%, 9,1%, 8.3% i 16.7%) ili normalizacije ALT (0%, 0%, 8.3% i 33.3%) u grupama koje su primale placebo i phyllanthus amarus. Potrebna su daljnja istraživanja prije odobrenja uporabe ove biljke kod pacijenata s virusnim hepatitisom ili kroničnim bolestima jetre.
Odgovori
Gospina trava (lat. Hypericum perforatum)
Ekstrakt biljke Hypericum perforatum (Gospina trava) koristi se već dugo vremena za veliki opseg simptoma uključujući poremećaje depresije. On sadrži najmanje 10 farmakološki aktivnih sastojaka od kojih je glavni pholoroglucinol derivat hyperforin. Ovaj derivat sprječava sinaptosomatično podizanje 5- hydroxytryptamina, noradrelina, dopamata, glutamata i amino-butirčne kiseline.
U nedavnoj anketi provedenoj na 207 uzastopnih HCV pacijenata, 10% je prijavilo korištenje Gospine trave, vjerojatno zbog njezinog učinka na podizanje raspoloženja. Ne postoje nasumični klinički pokusi s Gospinom travom kod pacijenata s jetrenim bolestima. Ipak, prva faza jedne studije procijenila je učinak hipericina (prirodnog derivata Gospine trave) kod HCV infekcije. Na kraju 8-tjednog razdoblja ispitivanja, kod subjekata nije došlo do promjene plazme HCV RNA nivoa u više od 1.0 log1091, a u 11 je došlo do razvoja fototoksične reakcije.Ostale nuspojave uključuju umor, sindrom serotonina i inhibicije citokrom P450 enzima. Posljednji je rezultirao ozbiljnom interakcijom s lijekom (uključujući akutno odbacivanje) nakon uspješne transplantacije organa.
Zbog potencijalnih nuspojava i nedostatka vjerodostojnih podataka, pacijentima s jetrenim bolestima ne bi se trebalo odobravati uporabu Gospine trave.
Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)