Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mala skola HBV
[b]MARKERI HBV  (kako citati nalaze)[/b]
          (svaki marker predstavlja jedan dio virusa)

HBsAG- Hepatitis B Surface Antigen.
                    Protein koji se oslobadja sa povrsine virusa. Ako je ovaj marker pozitivan, postoji prisutnost virusa.

HBsAB (ili anti-HBs)- Hepatitis B Surface Antibody.
                                     Antitijelo koje se javlja kao odgovor na povrsinski antigen. Moze nastati kao reakcija na       cijepivo ili na stvarnu infekciju virusom hepatitisa B. Ako je ovaj marker pozitivan, onda je tijelo razvilo dugorocni imunitet.

HBcAB (ili anti-HBc)- Ovo antitijelo se odnosi samo na jedan dio virusa (core/jezgra). Ne pruza zastitu ni imunitet na HBV. Pozitivan nalaz pokazuje da je osoba jednom u zivotu bila zarazena virusom, ali dijagnoza se postavlja u korelaciji sa nalazima HBsAG i HBsAB.
Donirana krv se najcesce provjerava testiranjem na ovaj marker.

IgM anti-HBc- Podvrsta anti-HBc antitijela. Prisutnost ukazuje na akutnu infekciju.                         

IgG anti HBc- Podvrsta anti-HBc antitijela. Ako je ovaj marker pozitivan zajedno sa HBsAG, uz negativni IgM anti-HBc, smatra se da je infekcija kronicna.

HBeAG- Marker koji ukazuje na veliku aktivnost virusa. Najrelevantniji marker pri odredjivanju terapije ili eventualnog ishoda terapije.

HBeAB (ili anti-HBe)- Antitijelo na E antigen. Organizam ga proizvodi privremeno tokom akutne infekcije ili konstantno nakon naglog rasta broja virusa kod kronicne infekcije. Pretvaranje E antigena u E antitijelo (serokonverzija) se smatram dobrim pokazateljem u antiviralnoj terapiji.

HBV DNA- Marker koji pokazuje kolicinu virusa u krvi.
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.
Odgovori
O0 O0 O0
Hvala majoodmame :-* Smile!
Where is my Mind?
http://profile.to/ivazdunic/
Odgovori
No frks O0 Wink

Ovo bi trebalo razjasniti sve kod citanja nalaza.
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.
Odgovori
Hvala na definiciji svakog pojma ponaosob!!

Pitanjce: HBsAG mi je negativan. Da li je potrebno da uradim HBeAB (ili anti-HBe) da ustanovim da li je virus nekada postojao i sam prosao? Da li je to moguce testiranjem na HBeAB (ili anti-HBe)?

Hvala unapred

.ı|ı.ı|ı.
Odgovori
Sta ti doktor nije nista rekao kada ti  je rekao nalaze ???
'vako, AKO SU TI HBs ANTIGEN I ANTITIJELO NEGATIVNI NISI NIKADA IMAO VIRUS.
AKO JE ANTIGEN NEGATIVAN, A ANTITIJELO POZITIVNO, ZNACI DA SI PREBOLIO INFEKCIJU.
OVI DRUGI MARKERI SE RADE SAMO AKO JE AG POZ.

Zivili!! Wink
Odgovori
Ne... pa samo se testira 'trenutno' stanje... ako nema virusa ne zanimaju ga posledice ako je nekada bio i prosao...  :o

I nece da trose drzavni budzet za vise analiza nego sto je potrebno... ako nije hitno, idi kuci i sta ti Bog da...  :tickedoff:

A preporucio mi vakcinaciju protiv HBV. A ja kontam ako je organizam vec sam razvio anti tela ne moram na vakcinu....

Tako da se razmisljam da uradim taj anti HBs u privatnoj laboratoriji.

Da li je samo Anti HBs dovoljan?

Ovo rade u privatnoj lab:

HBsAG 
Anti HBs
Anti HBc
Anti HBe
.ı|ı.ı|ı.
Odgovori
Cekaj,cekaj,sad mi nista nije jasno ???

Zasto zelis ponavljati markere?
Pogledaj jos jednom nalaze koje imas, vjerovatno ti je nesto promaklo. Nije moguce da ne mozes vidjeti iz njih da li si imao infekciju. Koliko god doktori bili u banani ne vjerujem da bi te ijedan slao na cijepljenje ako vec imas antitijela... ???

Po ovome sta govoris ispada da ti je radjen samo HbsAg,hmmm, malo nevjerovatno....ajde vidi.
Odgovori
UPRAVO TAKO!

Radjen je samo HBsAG!  (Isto i Anti HCV ukupni) .... i sve je negativno. "Nemas virus dobro je", to su reci doktora....  :Smile

Ne pada im na pamet da je neko mozda sam preboleo virus i stvorio anti tela! Sta reci.,..

Znaci mislis da idem sam na Anti HBs?
.ı|ı.ı|ı.
Odgovori
Bo ???

A ne znam sta ti reci, to je tvoja odluka (i tvoj novac na kraju krajeva). Ako sumnjas da si bio zarazen i prebolio, mozda ne bi bilo lose provjeriti. Cisto da ne ides na cijepljenje bez veze.
Odgovori
Hvala majo na odgovorima! O0
Novac i nije neki - 15€ po testu. Ali ne znam da li testiranje na HBsAB (ili anti-HBs) ili HBcAB (ili anti-HBc)? Ili obadva?

Bok!
.ı|ı.ı|ı.
Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)