Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Laboratorijski nalazi u toku primanja terapije
pozdrav svima,

imam jednu nedoumicu i ponadala sam se da ovdje mogu dobiti bar malo prosvjetljenja.
naime, moja mama ima hepatitis C i prije dva mjeseca je pocela sa terapijom interferon i ribarivin.
medjutim njoj ta terapija uzasno obara imunitet tj. bijela i crvena krvna zrnca (narocito bijela) pa joj je dr. prekinula interferon a nastavila sa ribarivinom. meni je to cudno jer za ribarivin pise da se ne smije davati kao monotreapija vec samo u kombinaciji sa interferonom. cak joj je rekla ako joj za 7 dana ne bude bolja krvna slika da ce joj skroz prekinuti terapiju.
mene interesuje da li je iko imao slicna iskustva, kakva je vama krvna slika bila u toku terapije, koliko cesto ste je kontrolisali i kako ste se osjecali opcenito.
moja mama je jako slaba, ponekad ima temperaturu, groznicu, loseg je psihickog stanja, blijeda i samo joj se spava, ima jaku nemoc i nije bas sposobna da se mnogo krece, brzo se umara....
Odgovori
Pozdrav Nermina
mogu Vam preneti moja lična iskustva koja sam imao tokom terapije. Naime pre terapije sam imao problem sa trombocitima, a tokom terapije su mi se totalno srozali (kretali su se negde oko 50-60). Takođe i leukociti su mi bili na niskom nivou (1,8-2). Zbog toga sam morao da kontrolišem krvnu sliku bezmalo svakih 20-30 dana. Doktor je odlučio da ne prekida terapiju već mi je smanjio dozu interferona na najmanju, a takođe i ribavirin (na 2 dnevno umesto 3, ako se dobro sećam). Rezultat - izgurao sam sve, negativan sam i evo već je skoro četvrta godina nakon prestanka terapije a peta nakon početka i sve je u redu.
Moram da napomenem da tokom terapije nisam imao nikakvih ni fizičkih ni psihičkih problema, normalno sam radio, imao sve normalne aktivnosti, bavio se sportom itd...
Ne znam koliko će Vam pomoći ovo moje iskustvo, ali sigurno je da se može izgurati terapija i na ovaj način. Pokušajte da Vašoj majci podignete imunitet ako je ikako moguće. Ima dosta saveta o tome i na ovom forumu i na drugim mestima na internetu.
Pozdrav
Pozdrav, Gabol001
Odgovori
moja mama kontrolise krvnu sliku svakih 7 dana i dr. joj cesto preskoci interferon zbog lose krvne slike ali svugdje sam citala da se ne smije primati sam ribarivin i ona se losije osjeca kada ne primi interferon.
inace pije sokove i jede sve sto je potrebno za bolju KS i bas je disciplinovana sto se tice ishrane ali eto, mozda se organizam jos navikava na terapiju. najgore mi je to sto dr. nije bas susretljiva da hoce porazgovarati s njom, objasniti joj zasto npr prekida interferon a ostavlja ribarivin i to 3 puta dnevno vec samo odmah kaze morat cemo prekinuti terapiju, ovo mene sve vodi na to da je skroz prekinemo.... mislim da bi joj ipak mogla smanjiti doze pa pokusati tako a ne ovako... ne znam...
Odgovori
da i jos da dodam da sui mami leukociti 2, dakle kao Vama Gabol001.
jeste li Vi pili nesto posebno za to? mojoj mami je dr rekla da jede sampitu i kokice :/
Odgovori
I meni je poznato da sam ribavirin baš nije za preporučiti, ali doktor sigurno zna šta radi. Možda ipak on želi da ne prekida terapiju, pa eto kad je krvna slika baš loša, preskoči interferon a ostavi ribavirin. Ne bi bilo loše da je taj doktor (ka) malo predusretljiviji pa da objasni Vašoj majci (ili Vama) svoje postupke. Ja na sreću nisam imao takvih iskustava. Ne mogu reći sad da je moj doktor pričao naširoko i nadugačko o svemu, ali kad god sam postavio neko pitanje na njega sam uvek dobijao smisleni i staloženi odgovor. Doktori su prezauzeti, imaju "milion" pacijenata i sigurno je da ne mogu svima da se posvete 100% ali moraju ako im se postavi neko pitanje da daju odgovror na njega. Možda ne bi bilo loše da Vi zatražite prijem kod doktora, kad npr. nema prijem u ambulanti pa da onda na miru porazgovarate sa njim. Sa doktorom koji je vodio moju terapiju, takve stvari su bile sasvim normalne.
Što se tiče leukocita i ostalog, ništa nisam ni pio ni uzimao kako bih povećao njihov nivo. Postoji čitava priča o mom životu pre terapije (to sam i postavio u svom prvom postu na ovom forumu, možete da pogledate na linku: http://www.abchepatitis.hr/forum/index.p...l#msg15748, a tokom terapije sam iznosio sva zapaženja i sve što mi se dešavalo u narednim postovima. Sve to možete da pronađete na ovom forumu.
Što se tiče šampita i kokica, čuo sam i ja za to, čak je neki učesnik foruma i iznosio svoja pozitivna mišljenja o tome. U svakom slučaju, možete probati, nikako ne može da šteti a ukusne su obe stvari.
Puno pozdrava!
Pozdrav, Gabol001
Odgovori
hvala na odgovoru, idem u subotu s mamom dr pa cemo ga sve ispitat Smile nadam se da ce je odgovori malo smiriti jer ipak je lakse kada znas...
Odgovori
Svako dobro Vam želim!
Pozdrav, Gabol001
Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)