Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako dalje
Da ne otvaram novu temu staviću pitanje/informaciju ovdje:

Za one koji su iz Kantona Sarajevo, BiH
Danas u dvije apoteke u Sarajevu nisu htjei izdati na recept Hepalip Forte uz obrazloženje da je skinut sa liste lijekova, a čak ga trenutno nema ni za kupiti, a inače cijena je 20 KM.
Na ovom linku možete pogledati listu A i B za kanton sarajevo od 14.05.2012. Ja ne vidim Hepalip forte (osim ako sam slučajno propustila).
http://mz.ks.gov.ba/search/node/lista%20lijekova

Ima li ko kakve informacije?
Odgovori
Evo samo da javim dokle smo stigli dragi i ja.

Nakon tri mjeseca od prvog odlaska doktoru napokon se govori o biopsiji. Do sada su urađena dva kvantitativna PCR-a, prvi je pokazao oko 850.000 kopija , a drugi oko 550.000 kopija  Genotip 1(nalaz nije kod mene pa ne mogu  tačno da prepišem). ALT i AST na gornjim granicama. Ultrazvuk uredan. Termin za biopsiju će biti za mjesec ili dva i onda još čekanje nalaza mjesec i pol (tako dr. kaže) Rečeno nam je da se ostaje dve noći u bolnici za biopsiju.

Na pitanje spominje li se trojna terapija u BIH, dr. odgovara da se ne spominje, u smislu ne zna se šta će sutra biti, možda ne bude para ni za dvojnu.

Na pitanje da li moj dragi pošto ima hep C treba da se vakciniše protiv hep B, dr. odgovara da ne preporučuje jer ne zna se šta mu vakcina može uraditi, možda još više pokrene virus koji ima. Ali da mogu ja kao partner da se vakcinišem za hep B, ali moramo onda da se čuvamo godinu dana jer bi mu mogla prenijeti virus hep B u tom periodu. Ovo malo ne razumijem i ne znam šta da mislim o ovome. Ima li vakcina neka neželjena dejstva i da li je to najbolji izbor? Ako imate kakvo mišljenje, javite.

S obzirom da smo u godinama planirala sam trudnoću sad u periodu dok ne krene terapija i bila sam spremna na rizik pošto vidim da u vašim slučajevima uglavnom virus nije prenesen na partnera, međutim dr. kaže da ne rizikujemo. A evo nekidan se i Alan javio gdje kaže da se on i neki drugi zarazili sexom što znači da se dešava. Tako da sad ne znam šta da radim.

Ukupan dojam kod dr. sve je nama prepušteno na odluku, oni daju preporuku a mi da odlučimo. Iskreno voljela bih da nam kažu : ovo može, ovo ne može. Jasno i glasno, pa da nemamo izbora i vjerujemo u njihovu stručnost. Ali, očigledno ne ide tako, zato se i zove Savjetovalište  ;D
Odgovori
Pozdrav,  - ZA SENKU

Eto malo psihološkog ohrabrenja, barem kako sam ja to napravio.
U početku sam i ja skrivao i bojao se reći okolini od čega bolujem jer su ljudi generalno neinformirani i prvo što im padne na pamet je narkomanija i mogućnost da se zaraze čim ih pogledam. Onda sam polako počeo razgovarati s okolinom spominjući terapiju i moguće nuspojave ali nisam govorio kako se bolest zove.Nakon nekog vremena ljudi su se navikli, neki su se sami informirali ali su isto tako shvatili da im je prvo mšljenje bilo apsolutno pogrešno(s obzirom da ja ipak nikada nisam imao nikakvog iskustva s drogom) te sam ih postepeno informirao i upućivao na mnogobrojne sajtove i ovakve forume da vide o čemu se radi i gdje se nalazi stvarna opasnost a gdje je nema.Sada apsolutno otvoreno komuniciram sa svijetom oko sebe i za 20.07. imam dvanaesti tjedan i RNA PCR test pa će se onda vidjeti što i kako dalje.Imam Hepatitis-C gen 1B.
Svi sasvim odlično prihvaćaju i čekaju vijest o rezultatima.Kada kažem svi - mislim na oko 2000 ljudi koji čekaju jedan multilingual planetarni mail .One koji nisu u stanju to prihvatiti ili su toliko retardirani da ne mogu shvatiti sam jednostavno zaboravio i potpuno sam neopterećen s njima,a takvih nema puno.

Nadam se da će ovakav stav ovdje nekome pomoći ako se sučava s tim problemom.

Hvala Smile
Odgovori
Pozdrav svima i od mene,

reci mi Alene kako ti podnosiš terapiju, imaš li nekih težih nuspojava?

Informacija za Senku: dragi mi je uradio biopsiju. Ležao je dva dana. Prvi dan je ujutro primljen, vadili mu krv za nalaze, lagana bolnička hrana i to je to. Drugi dan urađena biopsija, traje 15-20 minuta, lokalna anestezija, kaže da nije strašno, više neugodno nego što boli, on je to uporedio sa vađenjem zuba (iskreno mene boli kad mi vade zub  Smile ) Nakon toga ležanje sa strane na ledu 3-4 sata i onda odmaranje. Ujutro pušten kući. Njega ništa poslije nije bolilo. Tako da nije ništa strašno. Nalaz se čeka mjesec dana.

Mi se iskreno nadamo nekom srednjem oštećenju jetre. Molim boga da nije gore. Teško je. Nastavili smo život, al svaka pora prožeta je strahom šta sutra nosi. I dalje se smijemo i volimo, al živimo od danas do sutra.
Odgovori
Pa ja prilikom prve injekcije pegintrona dobio visoku temperaturu koja je trajala par dana.Nakon toga sam prvih mjesec dana bio jako umoran i doslovno neupotrebljiv.Dobra stvar je da nisam ustvari imao interes za ništa i bio sam potuno ravnodušan prema svemu tako da me ništa nije iritiralo.Ali,uvijek sam razmišljao,a to i dalje radim, da je to nešto što mora biti i uspio sam se ubaciti u dimenziju da na to sve gledam s pozitivne strane tako da nisam bio u depresiji ili slično.

Sada je već malo bolje i bolje funkcioniram tako da je snaga pozitivnog gledanja na sve to jača.

Kako će biti dalje - neznam.

RNA PCR će pokazati, ali i tu sam razradio sve moguće opcije i spreman sam i na loš rezultat.Bitno je i okolinu usmjeriti u istom pravcu jer je svačija podrška uvijek jako jako bitna, a i to sam uglavnom uspio postići.

Iako sam ja u stvari mali  >Big Grin

Pozdrav
Odgovori
Pozdrav svima,

stigao je nalaz biopsije za mog dragog. Doktorica je samo telefonski rekla da se radi o srednjem oštećenju, ništa više, i da u septembru dođe pa da se predaju papiri za komisiju. Uspjela sam doći do kopije nalaza. Postavila sam pitanje dr. Hrstić, ali ako neko može da mi prokomentariše da li se ovdje radi o blažem ili težem srednjem oštećenju bila bih zahvalna.

Opis:
Mikrokopski vidimo dva uzorka jetrenog parenhima cilindričnog oblika u kojem se vide 6 portalnihprostora.
U dva portalna prostora prisutan umjeren upalni infiltrat limfocita (2) sa slikom blagog interface hepatitisa (1), dvije foklane nekroze na objektivu x10 (2) i zone 3 nekroze u pojedinim areama (2).
Hepaciti poredani u monohepatocitne gredice sa znacima mikro i makrovezikularne steatoze u oko 10% stanica.
Fibroza minimalna (1).
Ishak-ov modificirani index aktivnosti hepatitisa iznosi 7/18.
Odgovori
Pozdrav,samo da se kratko opet javim.

Prošlo je dva tjedna od vadjenja krvi za kontrolni PCR i danas sam dobio 14-tog pegija i malo mi je po prvi puta do sada
smutio mozak.Ne mogu se koncentrirat na ništa.To mi je sada dosta nova nuspojava i za sada je pokušavam kontrolirati
ali me brine koliko bi to moglo potrajati.

Nalaz PCR još nisam dobio jer su gospoda na godišnjim odmorima.

Ali, do početka terapije ALT mi je u prosjeku iznosio između 140 i 150 a sada nakon 14 tjedana pao je na 63. To mi je super pozitiva iako nije neko veliko mjerilo, ali mislim da je po toj vrijednosti mali gmizavac oslabljen jer se tu sada ipak nešto dešava.

Pozdrav svima
Odgovori
Kad su meni pravili biopsiju , ušla sam u jedan sat u bolnicu jer mi se nije ustajalo u sest ujutru da dodjem . Sutradan dobila veliku iglu, cackalime jedno 15 min i ostavili pod kod kontrolom. Prvo na 15 min, posle napola sata po posle 50 min. Sve je bilo ok, i ja se sama spakovala u kola i samo vozila 25km sama u autu! Nista Strasno! A posle je bila moja koleginica i zvezde je videli od bolova...

Priložene datoteke
.jpg   image.jpg (Veličina: 109.61 KB / Preuzimanja: 0)
Odgovori
Pozdrav svima, nova sam ovdje, upravo sam saznala da imam virus i jako sam uplasena, nemam pojma gdje sam ga pokupila, imala sam 2 operacije u zadnjih 5 godina i u ratu sam nekoliko puta davala krv (prije 20 god).
Nalazi pokazuju da mi je jetra u redu, da li to znaci da sam nedavno zarazena (od tih operacija) ili je moguce da virus miruje i ne cini stetu (mozda lupam)?
Odgovori
Draga moja! To niko sem lekarskih nalaza ne moze da ti kaze! Znaci, kod lekara, pa onda dalje...
Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)