Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sirutka
Unikat je spomenuo pa sam potražio na netu i naišao na neke informacije

Jedna od takvih stranica je http://www.zzjz-sbkksb.ba/zdrava-ishrana...y-protein/
Koliko sam vidio ne reklamira se neki posebni proizvod pa se ne kosi s pravilima foruma

Mljekare imaju na svojim web stranicama prikaze nekih od svojih proizvoda od sirutke
Vjerovati ili ne vjerovati marketinškim superlativima stvar je vlastite kritičnosti

Neka od opisanih svojstava sirutke ću citirati:

"Sirutka je poznata kao ljekovit napitak još iz antičkih i srednjevjekovnih vremena. Sirutka zaista sadrži mnoge važne tvari, proteine, kalcij, jod, ima odličan omjer kalcija prema fosforu,  i natrija prema kaliju. Sirutka je bogata i B vitaminima, među kojima je vrlo važan  (barem za vegetarijance)  B12. Ipak, većina će se stručnjaka složiti da je najvažnija tvar u sirutci - proteini."

"Zovu je i prirodni fenomen, koji se upotrebljava u izradi dječje hrane, u farmaciji, pekarstvu, izradi sira, sladoleda, stočne hrane… Širok spektar upotrebe daju joj sastojci. Ona je energetska tečnost koja sadrži natrijum, kalijum, vitamine, minerale, aminokiseline i proteine. Kao tečnost, brzo stiže do svih organa kojima nadoknađuje razne deficite u organizmu. Zbog niske PH vrijednosti taj je prijenos do organa veoma brz. Litar surutke ima svega 360 kilokalorija, upola manje nego svježe mlijeko."

"Zbog toga što povećavaju razinu glutationa i glutamina, proteini sirutke značajni su i za održavanje dobroga zdravlja imunosnog sustava.

Nadalje, proteini sirutke pomažu sitost, tako što povećavaju nivo hormona koji «koče» apetit.

Proteini sirutke mogu smanjiti stres i depresiju je djeluju na smanjenje razine kortizola i povećanje razine serotonina..."

Bilo bi dobro ukoliko netko ima spoznaja o negativnim efektima da ih iznese, jer iz onoga što sam pročitao zaista je čudno da se njezina primjena više ne reklamira

Nisam od onih koji vjeruju u eliksire, ali ovo zvuči interesantno
Odgovori
Stvarno zvuci idealno. Ja surutku ovdje nemam ni kupiti.
Nas stari narod ima jako pametnih ali opet ni to ne treba uzimati zdravo za gotovo. Sta cemo sa ljudima koji imaju anereksiju cisto sumnjam da bi surutka rijesila njihove probleme. haha
Dok meni vec moze da pomogne i te kako ko katanc na frizider Smile
Odgovori
Sirutka-surutka je najbolja stvar za jetru. Najbolje sredstvo za ciscenje oraganizma, svima bi je preporucila da je piju. Nije je problem napraviti a najbolja je svjeza jos uvjek topla. Nekada je na tim prostorima bilo kupiti po prodavnicama Maja tecnost za pravljenje sira. Nasla sam je ovde u Kanadi u prodavnicama zdrave hrane i vec godinu dana svakodnevno pijem surutku. Sada se mnogo bolje osjecam. Kozije mlijeko isto pomaze kada su virusi u pitanju, lako se probavljivo i veoma zdravo. Samo sam cula, nije dobro unositi ga u vecim kolicinama od jedne solje na dan.
Odgovori
od nedavno(oko mjesec dana)sam počela piti sirutku,a sad da vam kažem da mi je bolje,baš i ne,al vidjet ćemo po nalazima krvi???ili malo kasnije,rano je za neke promjene!pozzz!
Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)