Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
salame
Kod nas je izašla već druga knjižica sa popisom E-brojeva na amblaži. Ja sam jednu posudila u knjižnici, ispisala si apsolutno naj-najotrovnije E-brojeve, otišla (s naočalama) u špeceraj i - šokirala se!!! SVI najgori E-brojevi bili su ispisani baš na SVOJ DJEČJOJ HRANI!!! One dječje hrenovkice i paštetice sa likovima iz crtića, dječji doručci, pahuljice... i to ne jedan od najgorih, nego od 4 najgore E-kemije u pojedinoj dječjoj hrani barem 3!!!
A onda šok: E-broj koji označava kemiju koja kao nije otrovna, ali pretvara se u otrov kad se podgrijava, nalazi se u - kobasicama za kuhanje!?!?!? Bez ikakvih upozorenja! Pa ti natrpaj "zdrave" kobasice u grah!

A sad natrag na ono kaj valja: Portulaca oleracea

Ozbiljno. Najveći izvor Omega 3 masnih kiselina, ONIH koje razvijaju mozak, onih kojih ima u kitovom salu i još ponegdje - kod nas u Evropi najveći izvor je ta biljčica portulak, tušt, tušanj: Portulaca oleracea. Ugooglajte - možda ćete imati sreće kao ja, da shvatite da je korov kojeg se nemožete riješiti iz dvorišta upravo ta famozna Portulaca oleracea.
Bila je emisija na TV-u, znanstvenici su ispitivali zašto stanovnici nekih grčkih krajeva žive duže i zdravije, nemaju kroničnih zapadnih bolesti itd., i dedukcijom su otkrili, zatim znanstveno potvrdili, da je to zato jer prave Grčku salatu sa puno portulaka, zato jer jedu jaja (i kokoši) od kokoši koje slobodno kljucaju portulak, i piju mlijeko od životinja koje ga pasu. Možete misliti koje oduševljenje kad sam skužila da ja upravo jedem takva jaja i pijem takvo mlijeko! Tu, blizu Zagreba! odmah sam počela brati te slatkogorke listiće i posipati ih po salati i krumpir-salati, i pasti ih dok šećem vrtom!

pogledajte si lsikice, isplati se!
Odgovori
(06-21-2009, 09:57 AM)Tazi link Napisao: Kod nas je izašla već druga knjižica sa popisom E-brojeva na amblaži. Ja sam jednu posudila u knjižnici, ispisala si apsolutno naj-najotrovnije E-brojeve, otišla (s naočalama) u špeceraj i - šokirala se!!! SVI najgori E-brojevi bili su ispisani baš na SVOJ DJEČJOJ HRANI!!! One dječje hrenovkice i paštetice sa likovima iz crtića, dječji doručci, pahuljice... i to ne jedan od najgorih, nego od 4 najgore E-kemije u pojedinoj dječjoj hrani barem 3!!!
A onda šok: E-broj koji označava kemiju koja kao nije otrovna, ali pretvara se u otrov kad se podgrijava, nalazi se u - kobasicama za kuhanje!?!?!? Bez ikakvih upozorenja! Pa ti natrpaj "zdrave" kobasice u grah!

a to ti je tako, mislimo da je zdravo a u stvari smeće  :tickedoff: i onda se to još sakriva iza tih brojeva  :idiot2:

(06-21-2009, 09:57 AM)Tazi link Napisao: A sad natrag na ono kaj valja: Portulaca oleracea
pogledajte si lsikice, isplati se!

http://www.pticica.com/slike/portulaca-oleracea/131038

http://milicza.coolinarika.com/slike/prikazi/83559
D.
Odgovori
(06-21-2009, 12:03 AM)ivek link Napisao: ;D
Hvala tecumseh!
Sad si me oraspoložio. Napokon pozitivan odgovor. Sutra ujutro tučem po tunjevini.
Jedino mi nije jasno, ipak je to konzervirana hrana!? Šta je sa konzervansima i ostalim štetnim dodacima? Možda ih nema u tim konzervama.

Je konzervirana ali koliko znam riba se konzervira kuhanjem i basta. Jedino ak u kozervi ima povrća onda vjerojatnio ima i boja i još nečega.

Velim, pokušaj ne bazirati prehranu na najgorem pa bu dobro.  Smile
Treat the earth well: it was not given to you by your parents, it was loaned to you by your children. We do not inherit the earth from our ancestors, we borrow it from our children.
Odgovori
(06-21-2009, 09:57 AM)Tazi link Napisao: Kod nas je izašla već druga knjižica sa popisom E-brojeva na amblaži. Ja sam jednu posudila u knjižnici, ispisala si apsolutno naj-najotrovnije E-brojeve, otišla (s naočalama) u špeceraj i - šokirala se!!! SVI najgori E-brojevi bili su ispisani baš na SVOJ DJEČJOJ HRANI!!! One dječje hrenovkice i paštetice sa likovima iz crtića, dječji doručci, pahuljice... i to ne jedan od najgorih, nego od 4 najgore E-kemije u pojedinoj dječjoj hrani barem 3!!!

A sad natrag na ono kaj valja: Portulaca oleracea

Ovo oko E brojeva...istina, treba bit neka kontrola al treba bit i realan. Gore ti je jedan dan disat zrak u Zg nego tri mjeseca krkat bebiron  >Big Grin

Hvala za portulak, koliko toga treba konzumirat da bi čovjek dobio minimalnu preporučenu dozu omega?
Treat the earth well: it was not given to you by your parents, it was loaned to you by your children. We do not inherit the earth from our ancestors, we borrow it from our children.
Odgovori
(06-20-2009, 12:34 AM)tecumseh link Napisao: Izbjegavati sve suhomesnate proizvode, paštete, mesne doručke, tvrde, topljene, pljesnive sireve, pića sa mjehurićima, margarine, crveno meso - posebno svinjetinu, prženje hrane, grickalice a la čips, kikiriki, orašaste plodove, umjetne sokove, ocat i općenito turšije, majonezu...općenito sve ono što ima dugi rok trajanja...prejedanje i odstajalu hranu.

Svega se toga ja vjerno pridržavam  :Smile

dodao bih i ja
;D
Ako si se uputio ka cilju i putem poceo zastajkivati da kamenjem gadjas svakog psa koji laje na tebe,nikada neces stici do cilja...
Odgovori
Je, je, to je ta salatica!
Neznam koliko je treba jest... ja čvaknem i nju kad idem u svakodnevnu pašu po dvorištu, a ubacim ju i u svakakve salatice. Znala sam preklani link tog istraživanja, ali nestao mi... dalo bi ga se izgooglat, količina omega 3 masnih kis. u  Portulaca oleracea-i.
Ako ju gdje vidite - navalite! Ima je ovdje kod mene u Vukomerečkim Goricama, doduše dosta se drži dvorišta i vrtova kao korov, a na moju su sada navalili skakavci, izrupana je, jedva nađem cijelu (moram dovest purane da pojedu skakavce). Dalmacija bi morala biti puna toga, raste i između kamenja, isplati vam se naoštrit oko da ju potražite.

...ali recite, ako si sami napravimo suhomesnate proizvode i sireka, od životinja koje lično poznajemo i znamo da se zdravo hrane, bez "kemije", tada nam neće naškoditi?
Kad smo pred 3 godine kupili ovu kuću na selu, nismo ni znali čemu služi ona mala kućica na krovu, tamo iza gdje uvijek "vuče", puše. Nit smo znali značenje riječi "pušnica". Lani smo saznali sve, čak i koje drvo daje kakav dim (najaromatičnija je suha stara loza, potamanismo stari vinograd tuduma, nije bio ni za jest ni za pit). Ali ove zime nismo imali snage ili koncentracije za tu akciju, tak da glockamo zadnju traku sušene govedine... recite, NE škodi ak nema kemije, ha?

SIR, mladi: frendica kojoj je pred neki mjesec dijagnosticiran HepC - a ima ga od 12.-te godine, kad je kod zubara dobila "non-A non-B - ležala je tada 2 mjeseca u bolnici, rekli su: lijeka nema, al ju je njena Baka hranila svakodnevno mladim sirom i tako ju je "prošlo". To je bila jedina "terapija", i ona se i danas kune u djelotvornost dijete sa mladim sirom. Ima li kakvih saznanja o tome?

Inače ona ima četvero djece i nijedno nema virus, niti muž.
Odgovori
A ne znam, već je dim pun kancerogenih tvari...crveno meso se isto preporučuje izbjegavat. Dok nije u pitanju ciroza, sol ne smeta.

Kad sam imao akutni hep b požutjeh ko limun  ;D starci su me uglavnom ignorirali, ja sam 6 mjeseci skoro isključivo jeo mladi sir i poparenu blitvu i špinat, kurkumu, kardamom i fenugreek. Stvarno ne znam jel to pomoglo, ja mislim da je. Iako, više od 90% zaraženih hep B spontano ozdravi  :fucka:
Odgovori
Je, i ova žena se kune u blagotvornost mladoga sira, i blitve i špinata.

...a za ono ostalo, prvi put čujem... ka'je to?! Iako, neznam dal nama treba... pretpostavljam da da.

Starci te ignorirali, onak žutog?! Kaj ste bili u ratnom stanju? Ljuti jer si pobral BPR?  (bolest prljavih ruku) - i ja Malom (6 god.) uvijek držim podsmjehujuće izrugujuće prodike kad spuši PPR (proljev zbog prljavih ruku - točno ga kužiš, par sati nakon uzimanja hrane prljavim rukama (a lijepo sam mu rekla...) i po smellu proljeva
Odgovori
Ono troje su začini, ayurveda. Bilo ih je kupit u mesničkoj, malo gore desno, 50 m prije  podrooma  Big Grin

Bolest prljavih ruku je HAV. I to sam imal. Hep A ne ide u kronicitet.

Starci su se sobom bavili  :crazy2: Mama je kao medicinka isto pokupila HBV....ali velim, čak 95% ljudi spontano ozdravi. Bez ikakvih posebnih intervencija.
Odgovori
tecumseh,
kakva je situacija s maslinovim uljem (ja ga obožavam)? Treba li biti oprezan s njim (nekak se mislim ipak je to masnoća) ili je ono dobro za jetru kao i za kardio sustav, pa da uživam u njemu neograničeno?
Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)