Ocjena teme:
  • 0 Glas (ova)- 0 Prosječno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Molim odgovor!
Ambo, receno vrlo filozofski i tocno. Svatko treba procjeniti svoju situaciju i donjeti odluku shodno tome.

Jaska, kod nas u HR je prije cca mjesec dana pokrenuta kampanja na TV vezano za Hep C, u stili "tihi ubojica". U mnogim ordinacijama porodicne medicine vec par godina primjecujem plakate na temu svih vrsta Hepatitisa. Medjutim, svjedoci smo toga da je broj oboljelih svakim danom sve veci sto znaci da je pored informiranja, priorotetno ono u ljudskim "glavicama". Znaci kad procitas na plakatu ili cujes na TV da spadas u rizicnu grupu, treba prelomiti i otici na testiranje. To bi tek donjelo prave rezultate......
Odgovori
Draga Sara, po meni ne postoje rizicne grupe, ljudi moraju shvatiti da su svi u riziku ako su makar pet puta otisli zubaru u toku zivota. Drzave se igraju zmurke sa hepatitisima, ne staju mu na rep prvenestveno kontrolom sterilizacije svih instrumenata koji se koriste pri hirurskim, stomatoloskim ili endoskopskim zahvatima i intervencijama. Ali koliko vidim , bar kod nas, ne smes cacnuti u zubare, a licno mislim ( kao i jedan eminentni strucnjak za HCV u nas) da su oni rasadnici ove bolesti. Mislim da je bitno testiranje svakako, ja sam bolest otkrila sasvim slucajno, ali prevencija vezana za kontrolu rada na sterilizaciji je neophodna kako bi se ovom cudu stalo na put. To bi trebala biti uporedna kampanja sa ovom kojom se ljudi uopste informisu o hepatitisima. Kod nas se , koliko sam do sada shvatila, zastrasujuce malo zna o tome, prosto za neverovati koliko ih nema nikakvo saznanje da te bolsti postoje , a kamoli sta drugo.
Skro sam bila na jednoj operaciji. Iako sam donela nalaze iz decembra prosle godine da sam posle lecenja negativna, tretirana sam kao da sam pozitivna, zasebna sala, oprez pri operaciji, i sve sto ide uz to. Posto sam curama u sobi objasnila nesto o HCV, uglas su zakljucile da ko zna koliko njih ima HCV a ne zna, te se sve te mere predostorznosti ne preduzimaju. Zakljucile smo da bi bilo najlogicnije svakoga ko krene na bilo kakav operativni zahvat prvo istestirati na B i C virus. Zar nije logicno. Tako bi se osim sto bi se mozda otkrili novi slucajevi, zastitili drugi pacijenti a i samo osoblje.
Ja malo oduzih, ne zamerite,
Pozdrav Smile
Odgovori

Skoči:

Korisnika pretražuje ovu temu: 1 Gost(iju)