Autor Tema: Lijekovi  (Posjeta: 9425 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
  • Spol: Ženski
Lijekovi
« u: Travanj 04, 2007, 17:34 »
U Hrvatskoj su na listi za hepatitis b lijek Lamivudin[Zeffix,Epivir] i konvencionalni interferon. Lamivudin se uzima oralno, u obliku tablete ili otopine. Nisam sigurna, ali mislim da je odobren i za djecu.
Interferon se prima u obliku inekcije.

EU je registrirala malo vise lijekova za hep b. Uz gore navedene jos su tu Adefovir[Hepsera] i Entecavir[Baraclude], te pegilirani interferon.

USA ima sve od navedenog plus jos 2, Telbivudine[Tyzeka, Sebivo] i Tenofovir[Viread] koji ce uskoro biti registriran. Uf, evo prvi put u zivotu da pozelim da sam Amerikanka  ;) :)

Interferoni djeluju na nacin da stimuliraju imunitet, a ostali ometaju virusnu replikaciju (Entecavir je tu posebno zanimljiv jer je prvi koji ometa replikaciju kroz 3 faze, a ne samo jednu).

Moja mama za koji mjesec pocinje terapiju lamivudinom, da li netko ima iskustva sa tim lijekom, ili sa terapijom opcenito...?

« Zadnja izmjena: Listopad 01, 2007, 16:44 od majaodmame »
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.

Offline joso

• Junior
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Lijekovi
« Odgovori #1 u: Travanj 04, 2007, 23:51 »
ako nisi već pronašla pogledaj .... http://hbv.blog.hr     :o

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
« Odgovori #2 u: Travanj 05, 2007, 15:13 »
Tnx, odlican link O0

Vec neko vrijeme pokusavam stupiti u kontakt sa curom koja je napravila blog, puno, puno toga zna...
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
lamivudin
« Odgovori #3 u: Svibanj 01, 2007, 21:54 »
Sifra ATK: J05AF05 163
Proizvodjac: GlaxoWellcome
Nezasticeno ime (genericko ime) -INN: lamivudin
Nacin primjene: oralno
DDD i jed. mj.: 0,3 g                                       Cijena u kn za DDD: 46,44
Oblik lijeka: tbl. 28x100 mg45
Cijena u kn za jed. oblika (kom.): 15,48              Cijena u kn za orig. pakir.: 433,56
Glavna skupina lijeka prema ATK: Lijekovi za lijecenje sustavnih infekcija (izuzev infekcija uzrokovanih    parazitima)
Podskupina lijeka prema ATK: Lijekovi za lijecenje virusnih infekcija

NAPOMENA: Indikacija: Kronicni hepatitis B-bolesnici koji apstiniraju od i.v. droga i alkohola najmanje 12 mjeseci, u dobi do 65 godina. Ukljucuje i lijecenje perinatalne infekcije, imunosuprimiranih, dekompenzirane ciroze i pretransplantacijskih, a. seroloski profil: Wild type (HBeAg poz, HBV DNA poz.), precore mutante (HBV DNA poz.), b. prisutna viralna replikacija >6 mjeseci, c. biokemijski perzistentno povisen ALT (>2x), d. histoloski dokaz kronicne upale. Terapijski protokol Lamivudin se daje u dozi od 100 mg dnevno, u djece do 12 godina 3 mg/kg TT dnevno, u trenutku nestanka ili znacajne redukcije viremije koristi se zajedno s alfa interferonom tijekom 16 tjedana. Duljina davanja: do konverzije HBeAg u anti HBe ili dugotrajna terapija (12-24 mjeseca) ovisno o pojavi mutanata, uz odobrenje Bolnickog povjerenstva za lijekove koje reevaluira lijecenje svakih 6 mjeseci do maksimalnog trajanja lijecenja od 24 mjeseca.

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
novost-telbivudine
« Odgovori #4 u: Svibanj 02, 2007, 12:55 »
Evo ovo je bas lijepa vijest, novi lijek je registriran u EU (ona crvena recenica me posebno veseli, nekako se nadam da...ahh :angel:).

CAMBRIDGE, Mass., April 30 /PRNewswire-FirstCall/ -- The European Commission
today approved SEBIVO(R) (telbivudine), a new once-a-day oral treatment for
adult patients with chronic hepatitis B (CHB) and evidence of viral
replication and active liver disease. The European Commission decision
applies to all 27 countries in the European Union
as well as Iceland and
Norway. Launches are expected to start in the second quarter of 2007
beginning with the United Kingdom and Germany. The approval of SEBIVO in
Europe triggers a milestone payment from Novartis Pharma AG to Idenix. In
addition to the European Union, SEBIVO is currently approved in more than 15
major markets, including the United States [where it is marketed as
TYZEKA(R) (telbivudine)], Canada, Switzerland and China.
The approval of SEBIVO now offers Europeans infected with chronic hepatitis
B a new treatment option.

Ukratko na naski....30.04.2007. je Europska Komisija odobrila novi lijek za lijecenje kronicnog hepatitisa B sa visokom virusnom replikacijom (viremija) i ostecenjima jetre. Odluka komisije se odnosi na SVE zemlje EU ukljucujuci Island i Norvesku (op.a. mozda i na Hrvatsku kada udje u jurop :)). Telbivudine (Sebivo,Tyzeka) je vec registriran u vise od 15 velikih zemalja, Kanada, USA, Svicarska i Kina (medju ostalima).
Ovom odlukom, sada, Europljani zarazeni HBV-om imaju novu opciju u lijecenju.

O0
« Zadnja izmjena: Svibanj 03, 2007, 17:27 od majaodmame »

Offline Winner

• xxx
  • Skoro profi
  • *
« Odgovori #5 u: Rujan 01, 2007, 15:28 »
Fino Maja:)
« Zadnja izmjena: Studeni 18, 2007, 02:51 od Winner »

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
« Odgovori #6 u: Rujan 01, 2007, 22:54 »
Ja ti malo slabije stojim sa HCV-om, nesto procitam usput i ovo sto od vas naucim na forumu  :-[
Ali znam zasigurno da se na lijekovima za C puno radi i ulaze O0
Ameri sada imaju velike studije za neki lijek VX950 koji bi trebao puno pomoci i nonresponderima i relapserima, mislim da ce biti odobren kroz koju godinicu. I jos neki novi lijekovi su na vidiku, ali ti ne znam reci detalje.
Negdje na forumu se pricalo o ovome...

PS: Ako sam sta krivo napisala slobodno brisi Iva, da ne sirim dezinformacije :idiot2: :D
« Zadnja izmjena: Rujan 01, 2007, 22:56 od majaodmame »

Offline Winner

• xxx
  • Skoro profi
  • *
« Odgovori #7 u: Rujan 01, 2007, 23:45 »
Maja,hvala ti :)