Autor Tema: bolna jetra  (Posjeta: 3629 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bude

• Učim pisati
  • *
bolna jetra
« u: Veljača 23, 2014, 09:19 »
krajem '94 sam imao hepatitis A, obzirom da je tada bio rat u bosni, nije bilo ni lijecenja ni terapije, ja sa svoje strane takodje nisam uradio puno da sve prodje bez posljedica, najvise zbog neznanja i potpunog izostanka bilo kakve ljekarske brige, savjeta ili slicnog. nakon 5-6 mjeseci su se stvari koliko toliko stabilizovale, prestali su bolovi, transaminaze se smirile. krajem '95 sam izgubio stopalo na nagaznu minu i bio sam prisiljen dugo koristiti antibiotike zbog upale koja se javila nakon amputacije.
od tada cijelo vrijeme sam u problemu sa jetrom, najmanji fzicki napor mi izaziva probleme, bolove ispod rebara, alkohol, gazirani sokovi, masna i teska hrana su nesto na sta ne smijem ni pomisliti. dakle cijelo vrijeme sam na nekoj vrsti dijetalne prehrane, ali ono sto mi najvise nedostaje je mogucnost neke fizicke aktivnosti, kao osoba koja se uspjesno bavila sportom ovo mi je najvise nedostajalo.

bezbroj radjenih pretraga UZ i jetrenih enzima nikada nisu ponudili odgovor na moje probleme, uvijek su manje vise bili uredni, jetra uvijek uredne velicine i polozaja, transaminaze u okviru referentnih vrijednosti kao i bilirubin. isao sam i kod infektologa i hepatologa, medjutim niti neke dijagnoze niti terapije nisam dobio. povrh svega me ubjedjuju da jetra ne moze da boli pa se onda zapitate sta vas to gotovo 20 godina muci. radio sam i hepatitis markere koji su takodje bili negativni, gastroskopija takodje nista.

na kraju se i pomirite s tim, pazio se najbolje sto mogu, i tako je to islo donedavno kada su se simptomi pojacali, za razliku od prijasnjih situacija ovoga puta bez nekog meni objasnjivog uzroka, znaci niti sam uzimao neku neodgovarajucu hranu niti se fizicki naprezao, a desilo mi se da sam tri dana prelezao, vrlo jaki bolovi ispod rebara praceni totalnom malaksaloscu, prije toga mi se desilo da sam 2-3 dana osjecao takvu studen da sam se smrzavao bukvalno utopljen kao polarni medvjed a ljudi oko mene u nekakvim majicicama i blijedo me gledaju, kao sta je s tobom, i onda bez razloga samo prestane ovaj osjecaj kao sto je i poceo. ovo se desavalo u jos par navrata da bi u zadnje vrijeme nestalo.

ponovo sam radio UZ i laboratoriju, jedino je bilirubin bio blago povecan, ostalo uredno, markeri ponovo negativni. hepatolog na sve ovo, vodeci se trazenim i prilozenim nalazima veli da je sve u redu, mada je meni licno daleko od toga, znaci konstantan bol ispod desnih rebara koji se ponekad prebaci i skroz desno na bok ili cak i na ledja, blizu kicme, osim toga stalno osjecam kao neko zuljanje u predjelu jetre i imam onaj osjecaj tezine. kada legnem u krevet imam problem da se namjestim za spavanje, toliko zna biti neugodan osjecaj kada legnem na desni bok. malaksalosti naidju i prodju bez nekog obrasca, nasumicno, obzirom da svi preporucuju sirutku kao lijek za jetru, od pojave ovih intenzivnih simptoma i problema, pijem otprilike mozda litar dnevno (nije bas nektar  :-X) i cini mi se da ima nekakvog napretka.

imate li neku ideju sta i kako dalje, neka dodatna pretraga, biopsija ili  nesto trece, stvarno bih volio da znam na cemu sam i kako se ispravno postaviti spram ove bolesti. napominjem da nisam bas sugestivna osoba, ne pijem nikakve lijekove, zbog jetre izbjegavam i najobicniji analgetik pa trpim ponekad glavobolju a ne uzmem lijek, kao amputirac nemam nikakvih problema sa fantomskim bolovima i promjena vremena, ovo sve govorim da otklonim sumnju u psihosomatski uzrok problema, bar se nadam da je tako  :)