Autor Tema: dekompezirana ciroza jetre - trombocitopenija  (Posjeta: 4496 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sesh

• Učim pisati
  • *
dekompezirana ciroza jetre - trombocitopenija
« u: Ožujak 21, 2013, 21:51 »
Postovana doktorice Hrstic,
bila bih Vam veoma zahvalna na odgovoru. Prije tri godine kod muza je dijagnositicirana dekompezirana ciroza jetre, kao posljedica alkoholizma, sa portalnom hipertenzijom i hepatosplengomegalijom. U to vrijeme je bila prisutna i manja kolicina ascitesa. Iako ljecnicke progoze u tom trenutku nisu bile ni malo pozitivne on je uspio prezivjeti. Od tada apstinira od alkohola, vodi uredan zivot i njegov lijecnik gastroenterolog je bio vrlo zadovoljan njegovim oporavkom. Trenutno je na terapiji Controloc 2x20 mg i Propranolol 2x40mg. Prije mjesec dana je po prvi put radjena gastroskopija i ustanovljeni su varikoziteti gr.I na jednjaku. On sada ima 41 godinu.

Prije desetak dana je primljen u bolnici zbog operacije ciste na vilici i tada je ustanovljeno da su trombociti koji se redovno prate i vec godinama krecu izmedju 60 - 80 spali na 50. Dan nakon primanja 5 doza i.v. trombocita, njihov broj se popeo na 83. Dva dana kasnije kada je operacija vec pocela, hirurg je dobio nalaz trombocita: 49. Dan kasnije su se spustili na 41. Kontaktirala sam gastroenterologa koji ga vodi vec tri godine i on je rekao da ako trombociti ne pocnu rasti to moze znaciti samo jedno - otkazivanje jetre. Srecom dan  kasnije trombociti su porasli na 50. Maskilofacijalni hirug ne smatra da je problem trombocita uzrokovan stanjem jetre, vec da se vjerojatno radi o nekoj vrsti autoimunog problema, te je savjetovao da posjetimo hematologa. Kontaktirala sam sefa odjela hematologije i on mi je rekao da to nije hematoloski problem, vec da se radi o uvecanoj slezeni koja unistava trombocite, te je rekao da je transpantacija jetre jedini lijek.

Muz je jos uvijek u bolnici, rekli su da ce ga sutra otpustiti, iako mu od jucer (od nalaza trombociti 50) nisu mjerili nivo trombocita u krvi. On se subjektivno osjeca dobro. Nakon primanja i.v. trombocita par dana je imao blago povisenu temperaturu, ali vec dva dana temperatura je normalna. Jetreni enzimi su uredni. Kod gastroenterologa imamo zakazano 1. aprila. Nalazi na hepatitis su (oduvijek) negativni. Prije mjesec dana smo posjetili i hematologa (u skopu priprema za operaciju) te smo, nakon odredjenog broja testova, i od njega dobili misljenje da se ne radi o hematoloskom problemu.

Izvinjavam se sto sam bila opsirna u ovoj mjeri, ali nadam se da sam bila razumljiva, te da ste mogli steci dojam o cemu se radi. Ja sam licno veoma zbunjena i ne znam sta da mislim, niti sta bismo trebali raditi. U svakom slucaju bila bih Vam veoma zahvalna na Vasem cijenjenom misljenu.

Srdacan pozdrav