Autor Tema: Pozdrav  (Posjeta: 29435 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pantelija

• Junior
  • **
  • Spol: Muški
Pozdrav
« u: Srpanj 27, 2012, 08:11 »
Pozitivan sam već 24 godine, 1b. Jetreni nalazi nisu baš sjajni, AST i ALT otprilike duplo viši nego bi trebali biti.  Već neko vrijem čitam postove sa ovog foruma i mnogo su mi pomogli oko moje pripreme za terapiju. Zahvaljujem se svima koji su svoje krize i svoje lijepe trenutke podijelili sa nama koji još ništa od lijekova nismo ni probali.

Danas malim gadovima spremam prvo iznenađenje.

Pozdrav svima.
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline lelana

• Junior
  • **
  • Spol: Ženski
Odg: Pozdrav
« Odgovori #1 u: Srpanj 27, 2012, 11:57 »
Dobrodosao na forum!
Nisi nam rekao na koji terapiju ides?
Kako god, zelim ti uspjesno terapiju!
Sve se dešava sa razlogom!

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #2 u: Srpanj 28, 2012, 17:41 »
A kako je terapija tek mene iznenadila, nadam se da nakon sljedećeg pegija nece biti ni blizu ovako.

Hvala ti Lelana na lijepim željama. Dobio sam standardnu terapiju: Pegasys 180 mikrograma, 3x2 Ribavirin. U prošlosti liječen od teške anemije, pa će mi sreća sa ovim dvojcem stvarno trebati.

Tokom dana sam opet dobijao mučnine, koje bih počastio sa par zalogaja hrane. Nakon toga bi sve bilo OK. Da li je i ovo standardna reakcija? Ako to potraje 48 sedmica, odoh u sumo hrvače  :)
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline eustahijebrzic2012

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #3 u: Srpanj 28, 2012, 18:21 »
Pozdrav i od mene,

želim ti da se što prije privikneš na terapiju i da nus pojave brzo nestanu i naravno veliko NEGATIVNO na kraju terapije.

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #4 u: Kolovoz 01, 2012, 10:52 »
Hvala na lijepim željama Eustahije. Vama dvoma sretno od septembra, pripremite Paracetamol i B komplex. Ja sam mislio da ne moram baš odmah krenuti sa svim tim. Nakon prvog interferona je temperatura počela lagano da raste, pa sam ja sve nešto čekao, kao možda mi paracetamol neće ni trebati. Zbog anemije koju sam imao u zadnjih 25 godina nisam popio ni jednu tabletu protiv bolova, a možda sam 6 ili 7 puta uzeo po četvrtinu paracetamola. Otuda moja ideja sa čekanjem. Dan nakon inteferona sam imao mučnine, čini mi se, kada bi god želudac bio prazan, znojio se (što mi se obično ne dešava), imao lagane drhtavice.
Nakon što sam počeo uzimati B komplex, ovo se sve znatno smanjilo. Od juče sam počeo uzimati mješavinu meda, matične mliječi i propolisa. Ako se zainteresovani za ovu kombinaciju, javi se, dat ću vam kontakt od odličnog proizvođača.
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline leonardo

• Skoro profi
« Odgovori #5 u: Kolovoz 05, 2012, 15:20 »
Pantelija odmah sam ti izglasala pozitivnu karmu, svidja mi se tvoj pozitivan pristup sa humorom. Sve radis kako treba, pripremi si pored meda, mleca i propolisa jos i puno kukuruza pa kokaj svako vevce kokice koje su meni puno pomogle kod velikog pada leukocita.
Mozda je ta temperatura i mucnina samo reakcija posle prvog "iznenadjenja" na male gadove, meni se to desilo samo prvi put i nikad vise, nisam uzela ni jednu dodatnu tabletu za svih 48 nedelja (ista terapija je bila kao tvoja). Moze ti se pojaviti posle par nedelja svrbez i crvene tackice po butinama i podlakticama a posle i susenje koze i ociju, ali sve je prolazno. Dobro si naoruzan optimizmom i to je super. zelim ti sto manje nuspojava i naravno da na kraju utamanis neprijatelja, zatrla mu se familija dabogda.

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #6 u: Kolovoz 06, 2012, 10:56 »
Hvala ti puno Leonardo. Prije par mjeseci sam u google ukucao nešto kao neželjeni efekti za ovu našu terapiju i dobijem jedan od tvojih postova na ovoj stranici. :) Moram priznati da sam iščitao većinu stvari što ste pisale ti i Ivana Gustav i da su mi vaši postovi i pomogli u pripremi/optimizmu. Hvala još jednoim. Super je stvar kada se nađu dvije djevojke/žene koje su istovremeno na terapiji, pa svašta fino napišu što je svima od koristi. Mi muški se nekako ponašamo po pjesmi Dubioze Kolektiv - Šuti i trpi.

U petak je bio drugi pegi i apsolutno nikakve reakcije, a ja se pripremio kao da će biti ne znam šta. Svo vrijeme sam na B kompleksu i C vitaminu, dosta voća i povrća, kokicama i pomenutoj kombinaciji sa medom. Malo me zeza slaba koncentracija na poslu i bitno smanjena kondicija, ali će to sve proći.
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #7 u: Kolovoz 06, 2012, 11:29 »
Ma hoću još nešto da napišem što malo izlazi iz teme, jel. Sjetih se da je Leonardo u jednom od postova savjetovao našu sapatnicu iz Austrije da ode na neke fine kobasice, pa desert... Kako je vrijeme ručku baš toga se sjetih, a onda i jednog doživljaja iz Minhena. Desilo mi se da sam imao slobodan dan, sam u Minhenu, te iznajmim bicikl i kao vozit ću se po Engleskom parku. Ono stvarno sve super, iz centra grada ulaziš u park i nakon pet minuta nemaš dojam da si u gradu, ljudi napravili vještačko jezero skrećući dio toka rijeke, posebno su staze za pješake i bicikliste, posebno za konjanike, ma ljepota. Nakon nekih dvadesetak minuta dolazim do putokaza na kojem piše da je do sljedećeg mjesta (na toj biciklističkoj stazi) oko 3 kilometra, pa do narednog nešto oko 30 km itd. Ja naravno krenuo na neku ozbiljniju turu od nekoliko desetaka kilometara. Al se sjetim da sam na ulazu u park prošao pored nekog objekta odakle sam čuo klasičnu muziku (a ja odrasato na metallica-i), a čini mi se i da je tu restoran. Ma kao, hajde da se vratim, da to malo bolje osmotrim i tu je mom biciklizmu bio kraj. Kako fino kobasice i pivo idu uz živu klasiku. Ma ljepota.

Ubit će ih Bili ko zeca

Offline leonardo

• Skoro profi
« Odgovori #8 u: Kolovoz 06, 2012, 21:18 »
Hehehe, Pantelija. Drago mi je da su moji postovi biti zanimljivi. Ivana je dala ogroman doprinos ovom forumu svojim postovima.  Eto vidis, vec za drugi Pegasus nikakva reakcija (tresla se gora, rodio se mis). Moj savet ti je za koncentraciju: dok mozes - (bar jos 2-3 meseca ces moci) izlazi van na svez vazduh, vozi bicikl po livadama, setaj kroz polja i sumu, druzi se sa ljudima i zivi najnormalnije kao da se nista ne dogadja. Samo nemoj da pijes, da pusis i da se drogiras.
Meni rekose kako cu oslabiti, te ja krenuh da jedem u izobilju ali AVAJ! Nisam izgubila ni gram. Jela sam sve kao i ranije, s tim da je uveden propolis, caj od maticnjaka za spavanje, kapi sa vlaznost ociju, ulje za kupanje umesto shower gel-a i sapuna. Secam se perioda, kad mi se jeo pomfrit (oko 24 -tog pegasys-a), kojeg ja NE DOTICEM inace a krompir ne postoji u mojoj kuhinji, ali sam tada svako vece pekla u dubokom ulju i onda jos naribam parmezan na vruce krompirice.
Hvala Bogu, ta je faza trajala oko 15 dana pa prosla. Jela sam i slatkise i meso, sve kao ranije. Uhvatila me frka tek kad je stitnjaca otkazala pa TSH skocio na 72 i to je bilo jedino bolovanje od 10 dana koje sam imala. Eto hvala nebesima, terapija je zavrsena u avgustu 2010. Ja negativna dve godina posle terapije, ali evo opet mi je malo povisen TSH. Mislim da je to ipak od neceg drugog. 7 km daleko od mesta gde zivim je atomska centrala. Ili mi jednostvno, nedostaje more.
Drzi se i obavestavaj kako ide,
svi smo uz tebe

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #9 u: Kolovoz 10, 2012, 13:44 »
Hvala Leonardo, nadam se da ćeš svo vrijeme i ostati negativna, a da će se i ta štitnjača dovesti u red. Bježi na Jadran, puni baterije.

Ja sam sebi ovu terapiju, zbog anemije koju sam imao, predstavio kao slalom, gdje ću stalno vrludadti lijevo, desno, izbjegavati kapije u malom ili velikom luku, težeći cilju, na kojem, nadam se, piše negativan. Danas sam dobio prve rezultate krvne slike i prva kapija slaloma me već malo dokačila. E i TR su skroz OK, broj leukocita nije loš (3,42), ali je malo neutrofilnih granulocita (34,4 - normala 47 do 76). I sve to nakon dva pegija. Dobio sam uputu da uzmem i večerašnju dozu, pa za sedam dana opet nalazi. Očekivao sam pobleme sa krvnom slikom pa me ovo nije lupilo, ali bi volio da se desilo nakon više pegija. Nema veze, idemo dalje.  :)
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #10 u: Kolovoz 28, 2012, 15:26 »
Još jašem i nakon 5 doza interferona. Nakon treće doze je nalaz leukocita bio 2,45 i neutofila od svega 27% (oni su prva linija odbrane). E pa kroz tu "šuplju" liniju odbrane se provukla upala grla. Danas me doktorica pošalje specijalisti za uho, grlo, nos s ciljem da specijalista izabere antibiotik koji neće dodatno kvariti moje nalaze. I dobijem Xiclav i same pohvale o njegovoj neštetnosti svemu u našem organizmu. Pročitam uputstvo, kad ono (istina rijetko) može dovesti do zatajenja jetre, izazvati leukopeniju i trombocitopeniju. Ma nema šanse da ja to pijem.
Predpostavljam da je još neko sa foruma imao infekciju tokom primanja terapije. Sjećate li se koji ste antibiotik koristili? Sutra ponovo planiram doktorici kako bi mi propisala nešto drugo.
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline lelana

• Junior
  • **
« Odgovori #11 u: Kolovoz 29, 2012, 08:44 »
Amoxil?
Bilo koji da uzmes je štetan ,ali..... Kada moraš"
Ja sam uzimala stari "dobri" amoxil.
Sve se dešava sa razlogom!

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #12 u: Kolovoz 29, 2012, 15:58 »
Jutros sam se konsultovao sa hematologom koji me vodi dok primam interferon, te mi je preporučen Baktrim i Funzal. Ako ne bude efekta, ipak ću morati na Xiclav. E hoću ja u predhodnom postu da pišem da nema šansi da ja to pijem - ima šansi, ima. :)

Lelana, hvala ti za odgovor.
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #13 u: Rujan 14, 2012, 19:46 »
I tako, nakon sedam doza interferona zbog vrlo loše krvne slike i anemije koju sam bolovao, odlučeno je da je za mene terapija završena. Nema večerašnje doze, nema prvog PCR-a nakon 12 sedmica.  Sada još moram vaditi dodatne nalaze da se vidi stanje sa anemijom i da li će se krvne loze oporaviti.

Da li iko ima iskustva sa oporavkom leukocita i eritrocita nakon prestanka terapije? Kojom to brzinom obično ide?
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline Ambo

• PROFI
« Odgovori #14 u: Rujan 14, 2012, 22:10 »
I tako, nakon sedam doza interferona zbog vrlo loše krvne slike i anemije koju sam bolovao, odlučeno je da je za mene terapija završena. Nema večerašnje doze, nema prvog PCR-a nakon 12 sedmica.  Sada još moram vaditi dodatne nalaze da se vidi stanje sa anemijom i da li će se krvne loze oporaviti.

Da li iko ima iskustva sa oporavkom leukocita i eritrocita nakon prestanka terapije? Kojom to brzinom obično ide?

Pozdrav Pantelija

Nažalost nisu sve terapije uspješne, neke se čak i ne mogu odraditi zbog nuspojava.

Leukociti i eritrociti su kod mene na početku terapije pali ispod normale i takvi se zadržali do kraja terapije, no ne tako da ne bih nastavljao terapiju
Na prvoj kontroli krvne slike nakon završetka terapije leukociti, eritrociti, hematokrit su se vratili u normalne vrijednosti.
Trombociti se nisu oporavili ni do danas.
Prije terapije su bili u granicama normalnih vrijednosti.

Svatko od nas nakon ovakvog ishoda se poljuljao
No kada prođe ovaj početni šok i zbrojiš se opet ćeš biti onaj stari

Sretno i ostani na forumu, ima se još ovdje što reći i naučiti

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #15 u: Rujan 18, 2012, 13:01 »
Od petka do utorka se broj mojih leukocita skoro udvostručio (sa 2 na 3,5), porasli su i eritrociti sa 2,33 na 2,65, trombociti sa 89 na 103 itd. Razgovarao sam sa svojim hematologom i hepatologom, još sedam dana bez terapije, pa ćemo vidjeti šta dalje. A ja se taman pomirio sa činenicom da terapije više nema, skoro pa prestao kašljati. Ipak, priznajem, draga mi je pomisao o nastavku. :)
Ubit će ih Bili ko zeca

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #16 u: Rujan 18, 2012, 18:40 »
Pozdrav Pantelija,

držim fige da nastaviš sa terapijom. Bila bi šteta kad si već krenuo da ti je ukinu, ali kao što kaže Ambo nisu sve terapije uspješne. Neko mora biti u onih 50 % neuspješnih iako se svako nada da to neće biti on. Vjerujem da ti je ovo za psihu teško, sad ideš na terapiju, sad ne ideš, pa opet možda ideš...

Drži se i javi šta su doktori odlučili

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #17 u: Rujan 19, 2012, 08:23 »
Pozdrav Pantelija,

držim fige da nastaviš sa terapijom. Bila bi šteta kad si već krenuo da ti je ukinu, ali kao što kaže Ambo nisu sve terapije uspješne. Neko mora biti u onih 50 % neuspješnih iako se svako nada da to neće biti on. Vjerujem da ti je ovo za psihu teško, sad ideš na terapiju, sad ne ideš, pa opet možda ideš...

Drži se i javi šta su doktori odlučili

Hvla vam Ambo i Eustahije. Prije terapije sam, zbog svoje istorije bolesti, sam sebi davao manje od 50% šanse uspješnog izliječenja, ali sam ipak krenuo u sve ovo.  Danas sam psihički OK, čekam ovih sedam dana, pa ćemo vidjeti nalaz. Inače osim L, E i TR koje sam pomenuo juče, i većina ostalih parametara KS i DKS su izvan normalnih vrijednosti. S obzirom da nema druge terapije, naravno da bih volio nastaviti i dalje.

Kako ide vama?
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #18 u: Rujan 19, 2012, 08:26 »
Izvinjavam se, nisam bio dovoljno precizan kada sam pitao kako ide vama. Mislio sam na Eustahija i njegovog partnera. Čini mi se da Ambo nije više na tertapiji, pa mu se još jednom izvinjavam.

Pozdrav
Ubit će ih Bili ko zeca

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #19 u: Rujan 19, 2012, 17:22 »
Mi evo dva mjeseca čekamo da komisija odobri terapiju. Danas je dragi pričao sa doktoricom koja je rekla da je nastao neki problem jer su došla dva dopisa komisije, jedan kojim se odobrava liječenje i drugi kojim se poništava !!!!!  :uglystupid2:
Ona mu je rekla da se ne sekira, da nazove za 7 dana, da mora biti neka proceduralna greška jer nema razloga da mu ne odobre. Neću unaprijed da se sekiram,  nadam se da je tako. Od prvog posjeta doktoru nikad nam nisu rekli da postoji mogućnost da odbiju terapiju i jednom sam ja pitala koji su uslovi za odobravanje, ona je samo rekla da mogu odbiti ako je neko psihički nestabilan. Uopšte nije spominjala da je uslov oštećenje jetre, visina ALT-a i AST-a, a i čitajući forum sam vidjela da ovdje u Bosni skoro svako dobije terapiju. Kad je bio gotov nalaz biopsije (fibroza 1) dr. je rekla da je dovoljno za terapiju.
Tako da neću unaprijed da se sekiram. Vidjećemo za 7 dana. Nadam se da će biti ok, jer nam se život svodi na čekanje te terapije.

Trenutno je ovo jedan lijep period jer dok čekamo terapiju razmišljamo pozitivno, u smislu ima šanse za izlječenje, a kad krene onda će da se približava dan kad će se raditi PCR i čekati presuda  :)

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #20 u: Rujan 24, 2012, 10:20 »
Želim vam da svo vrijeme čekanja terapije imate lijep i pozitivan period, te da se počne i sa interferonom. Odobrenje za moju terapiju (a mislim da smo u istoj ustanovi) je stiglo nakon neke tri sedmice, samo što mislim da je to rezultat moje visoke fibroze. Bolje je sigurno sačekati koji mjesec sa niskom fibrozom nego imati privilegiju kao ja :)
Danas sam vadio nalaze, čekam rezultat, pa ću sutra vjerovatno znati ima li nastavka terapioje ili ne.
Ubit će ih Bili ko zeca

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #21 u: Rujan 24, 2012, 21:58 »
sretno za sutra. Javi nam

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #22 u: Rujan 25, 2012, 15:24 »
Za sada ništa novo. Nalazi krvi jesu bolji, ali to nisu neki spektakularni oporavci. Za sada nema terapije, dok se ne napravi konsultacija sa hematologom. S obzirom da je sve ovo nakon samo sedam sedmica, od 48, kod mog doktora nema baš nekog optimizma.
Ubit će ih Bili ko zeca

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #23 u: Rujan 27, 2012, 18:29 »
Sve neke negativne vijesti stižu u zadnje vrijeme. Nadam se da nisi pao u crnjak. Iako, kako da se čovjek osjeća poslije takvih vijesti.
Al znaš kako kažu, dok se jedna vrata ne zatvore, druga se ne otvore.

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #24 u: Listopad 19, 2012, 15:06 »
Ovo sa mojom terapijom je kao u kakvoj sapunici. Nisam ništa pisao na ovoj temi već neko vrijeme, mada sam često otvarao stranicu. Uglavnom, doktor koji me vodi je ipak odlučio izvaditi sve moje jetrene i krvne nalaze, te PCR prije končne odluke o prekidu ili nastavka. PCR sam danas dobio i NEGATIVAN je  :D. S obzirom da sam terapiju koristio svega sedam sedmica, te da sam dobio pozitivno mišljenje od hematologa koji je liječio moju anemiju, nadam se produžetku terapije, uz možda smanjenu dozu. 
Za desetak dana ću znati šta je odlučeno.
Ubit će ih Bili ko zeca

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #25 u: Listopad 19, 2012, 17:30 »
Super.
Ekstra pozitivna vijest da si za tako kratko vrijeme već negativan. Ako bogda da ti odobre nastavak terapije. A ko zna možda ti i bez nastavka terapije ostane nalaz negativan.
Kako se sve okreće, sad si dole,sad si gore. Poenta - ne gubit nadu.
Reci mi koliko si imao kopija virusa prije terapije?

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #26 u: Listopad 19, 2012, 18:22 »
Hvala Eustahije, nadam se produžetku terapije, pogotovo što su mi hematološki nalazi skoro u normali. Na početku je PCR rekao da imam 1,5 milion kopija virusa. Čini mi se da sam čitao da broj kopija i nije toliko bitan. Uglavnom, idemo dalje, nadam se. Kako kod vas, ima li pomaka?
Ubit će ih Bili ko zeca

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #27 u: Listopad 19, 2012, 18:52 »
I ja sam čitala da broj kopija virusa nema nikakve veze al eto, čovjek sve nešto poredi i tu pokušava pronaći poveznice :)

Kod nas, ne znam šta bi ti rekla osim što nam doktori kradu strpljenje. Kao promjenila se procedura pa sad treba čekati neku novu komisiju. Prošlo je mjesec dana, pa su nam rekli da opet zovemo za mjesec dana. Objasnili su nešto mom momku al ja ništa od tog nisam skontala, a ne želim ga sramotiti pa ići direkt pitat doktore.  ::)
U svakom slučaju, kao što on kaže, ne možemo ništa uraditi, nije do nas, pa zašto da se sekiramo.

Ako neko zna kakva je do sada bila procedura (koja komisija odlučuje) u Sarajevu na koševskoj klinici, pa da mogu skontati šta je to novo neka mi javi.

Pozdrav svima

Offline pantelija

• Junior
  • **
« Odgovori #28 u: Listopad 29, 2012, 12:55 »
Od prošlog petka sam ponovo na terapiji (pola doze), s tima da sam danas nosio kontrolne nalaze i dobio još 4 doze Pegija  :). Nastavak terapije je zavisio isključivo od današnjeg nalaza. S obzirom da je, uz polovičnu terapiju bio i bolji od nalaza vađenog prije 4 dana, odlučeno je ovako. Nadam se da će se ova moja sapunica nastaviti još 40 sedmica i da više neće biti prekida. Dobro se osjećam, nalazi krvi odlični.
Ubit će ih Bili ko zeca

Offline domsportova

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #29 u: Listopad 29, 2012, 17:22 »
Sretno  i da terapiju izguraš do kraja bez prekida uz naravno rezultat, be negative :-)

Držim fige ;-)

lp