Autor Tema: Još jedan Kronični  (Posjeta: 6448 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ivek

• Učim pisati
  • *
Još jedan Kronični
« u: Lipanj 07, 2009, 00:31 »
Pozdrav,
novi sam na forumu i volio bih mišljenje forumaša o mom slučaju (posebno Maje, cijenim tvoje znanje o hepu.)
Nosioc sam od 17. g. života (možda i od ranije) sada imam 34. godine. Bolest nisam kontrolirao od 95-e (nije baš pohvalno).
Sada sam napravio friške pretrage. Testirali su se i članovi obitelji (supruga i sin 6. g.) i na sreću su HBsAg neg. Dali je to čudo?
Nalazi su slijedeći:
MARKERI (transuzija u petrovoj):HBsAg                   poz.>250 IU/ml
                                           anti HBs                 neg.
                                           anti HBc ukupni        poz.
                                           anti HBc IgM           neg.
                                           HBeAg                   neg.
                                           anti HBe                 poz.
Labaratorij: Bilirubin:18, AST:32, ALT:57, GGT:17, ALP:56, ostalo uredno, kod mokraće U-Eritrociti/hemoglobin:300, ostalo uredno.

UZV CIJELOG ABDOMENA: Jetra je urednog oblika, umjereno uvećana, inhomogene je strukture sa heterogenim arealom u desnom režnju - izo do hipoehogen veličine 24x30 mm - postupalno promijenjen dio ? druga etiologija ? preporuka MR 15 abdomena. ostali organi uredni (da ne prepisujem)

MAGNETSKA REZONANCA: Jetra granične veličine, u MKL-u mjeri 13,5 cm, pravilnih kontura, u komparaciji sa intezitetima slezene, masno infiltrirana. U VII segmentu vidi se dobro ograničena, lobulirana tvorba veličine 35x30x25 mm koja je hiperintezivna na T2 sekvencama i hipointezivna na T1. Na postkontrasnim, dinamskim sekvencama tvorba se karakteristično nodularno i centripetalno prebojava što bi odgovaralo hemangiomu III tipa. Istovremeno se vidi da tvorba rubno prilježe  na dva portalna ogranka(anamnestički prebolio hepatitis B) te se iz tog razloga savjetuje još dodatno učiniti scintigrafiju jetre. U slučaju negativne scintigrafije potrebna je daljnja obrada (CT).

Molim komentar!

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
  • Spol: Ženski
Odg: Još jedan Kronični
« Odgovori #1 u: Lipanj 13, 2009, 23:08 »
Ciao Ivek, dobrodosao na forum. ;)
Puf, ne znam ti ja ove mangetske rezonance iscitavati, trebala bi prvo otresti prasinu sa medicinskega rijecnika.  :crazy2: Ovo ostalo sto si postao su uglavnom standarni nalazi za hep B, nista konkretno se ne moze reci. Malo mozda jesu enzimi povecani, ali to ne mora nista znaciti posto su kod muskih oni i inace nesto veci, a njihov rast moze biti povezan i sa puno puno drugih tjelesnih manifestacija. Najbitniji je HBV DNA koji ti kaze koliko virusa je prisutno u krvi, imas li mozda te nalaze? Ili biopsiju jetre? Sa ta dva nalaza znas konkretno na cemu si i sta dalje slijedi, terapija, ili u boljem slucaju, uzivanje i zaboravljanje na sve do slijedece kontrole.
To sto su ti sin i supruga negativni bi mogao biti indikator da je virus neaktivan. Kod nas doma su isto svi negativni iako je mama, mozda i godinama, imala prisutan virus, doduse u ne tako velikim kolicinama. Jesu se tvoji cijepili? To je najbolji lijek za razbiti glavobolje i strahove od eventualnog prijenosa.   
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.

Offline ivek

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #2 u: Lipanj 14, 2009, 00:39 »
Hvala Maja,
upravo se tome nadam, neaktivnom virusu.
Dobio sam uputnicu za "zaraznu" (fran mihaljević), pa se nadam da će mi oni napravti HBV DNA. Nadam se da biopsija neće biti potrebna.
Pozdrav!

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
« Odgovori #3 u: Lipanj 14, 2009, 01:12 »
Ok, javi kako je proslo, Ivek!
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.

Offline ivek

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #4 u: Srpanj 15, 2009, 16:46 »
Bok Majo,
Napravio sam HBV DNA pa se javljam.
nalaz: 209 105 HBV DNA kopija/ml.
Doktor kaže da biopsija nije potrebna, nego kontrola za 3 mjeseca.
Šta ti misliš? Šta znači ta vrijednost HBV DNA?
Pozdrav!

Offline oman

• Učim pisati
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #5 u: Srpanj 28, 2009, 21:35 »
Nisam stručnjak za jetru,ali kroz ono što sam prošao,mislim da su ti nalazi među onim boljim,iako imaš duži staž kao nosioc virusa.A taj nalaz HBV ,ako iza tog broja nema ono na drugu,treću ili bilo koji broj,onda broj kopija virusa koji ti imaš nije ništa,virus miruje.Tako možeš živjeti sto godina.Ja imam hepatitis B ,broj kopija mi je sedmocifreni broj na sedmu.Pa opet ne osjećam ništa,jer ima gore i od ovog mog,pa ljudi opet žive normalno.Porodicu možeš za svaki slučaj zaštiti ,ako već nisi.I to je to.Sretno.
Zdrav čovjek nije svjestan,koliko je sretan

Offline ivek

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #6 u: Srpanj 28, 2009, 22:40 »
Hvala Oman,
lijepo je pročitati riječi podrške!
Sretno i tebi!

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
« Odgovori #7 u: Srpanj 29, 2009, 18:32 »
Hej Ivek, slazem se sa Omanom. Bilo bi najlijepse da je negativno, ali kad vec nije onda barem da su niske brojke kao kod tebe.
Moja mama je imala nesto manje od tebe prije nego je krenula na terapiju, ali je imala jako povisene enzime dok su tvoji poprilicno dobri....sto bi trebalo i znaciti da ti je i jetra ok. Pretpostavljam da te zato doktor nije slao na biopsiju. Dok je jetra ok, ko sisa virus.  O0
Mami je istekla dvogodisnja terapija prosli tjedan, drzite fige da se gad ne vrati tako brzo.  :knuppel2:

Offline ivek

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #8 u: Kolovoz 04, 2009, 23:29 »
Hvala Majo!
Ako ti nije problem, reci mi koja je svrha terapije bila kod tvoje mame, ako ima tako mali broj virusa? Jeli se možda riješila virusa zauvjek?
Sorry, nisam dugo na forumu, pa neznam priču od početka.

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
« Odgovori #9 u: Kolovoz 05, 2009, 14:18 »
Nije problem, dapace....po meni je najveca dobrobit i ocekivanje od terapije da se sto je vise moguce zastiti jetra. Mami je biopsija prije terapije pokazala srednju fibrozu koja prelazi u tesku. Jako brzo nakon pocetka terapije se virus povukao pa se nadamo da se u ove dvije godine bez aktivnog virusa jetra uspijela barem dijelomicno oporaviti. Naravno, nadamo se da se virus nece vratiti, ali sanse za to su jako male, B se gotovo stopostotno vraca nakon prekida terapije. Ali mislim da mozemo biti presretni sto nije mutirao i postao otporan na Lamivudin tako da jos uvijek imamo nesto u rukama cime ga opet mozemo lupiti.