Autor Tema: Strah od kroničnog b hepatitisa  (Posjeta: 16113 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

renata

• Gost
Strah od kroničnog b hepatitisa
« u: Siječanj 19, 2009, 08:06 »

Prije devet godina u prvoj trudnoći otkriven mi je hepatitis b koji je prešao u kronični. UZV jetre i jetreni nalazi stalno su uredni. Nema nikakve naznake bolesti. Liječnik opće prakse govori mi da nema potrebe za daljom intervenijom dok su nlazi uredni.
Jako se bojim i vrijeme nije pomoglo da se na sve priviknem. Što više imam osjećaj da mi život sve više preuzima strah od te bolesti.
Kako da si pomognem?

Offline Sara2001

• Senior
  • Spol: Ženski
Odg: Strah od kroničnog b hepatitisa
« Odgovori #1 u: Siječanj 20, 2009, 09:10 »
Znam tocno kako se osjecas. Medjutim moras prihvatiti da je situacija takva kakva je i da osim zdrave prehrane mozes jedino paziti da se to ne prenese na koga. Mimo toga, zivi normalan zivot i uzivaj u svemu sto mozes!! Svi mi ovdje, kao i drugi mnogobrojni koji se bore sa ovom hronicnom bolescu nazalost osudjeni su u biti do kraja zivota zivjeti pod tim pritiskom i strahom. Super je da su ti transaminaze OK jer samim tim se moze pretpostaviti da je jetra u dobrom stanju. Osim toga, kako si i sama napisala, imas dva zdrava djecaka, supruga svi negativni. Stoga, glavu gore i ne razbijaj glavu necim na sta nemozes previse utjecati  O0

renata

• Gost
« Odgovori #2 u: Siječanj 20, 2009, 12:10 »
Ma znam ali ne mogu si pomoći. Svi ovi prestrašni članci na netu. Statistike su grozne. Moj suprug smo jedno drugom bili jedini. Skupa smo od srednje škole. Prošli smo dosta klinika za umjetnu oplodnju. Sve je bilo ok i odjednom šok. Moj bože. Kao da sam...ne znam.
Jel ima kakva biljna alternativa pijem silimarin i čajeve za jetru.
Željela bih dočekati njih da odrastu.
Može li se to!
Moram li baš dobiti cirozu?

renata

• Gost
« Odgovori #3 u: Siječanj 20, 2009, 12:27 »
I još me zanima imate li kakve crvene točkice po sebi. Nešto kao mali hemangiomčići. Bila sam na kožnom, rekli su da to nije ništa strašno. Jako su sitne kao vršak igle.
Ma već se bojim svega. Više me ni doktori ne mogu smiriti.
Jel to ima veze sa hepatitisom.
 :-[ :bo:

renata

• Gost
« Odgovori #4 u: Siječanj 20, 2009, 13:41 »
 I još transaminaze su mi ALT 19 AST 14 GGT 19 . Ajde i ja imam kronični hepatitis b. Znače li male transmanize nisku viremiju. Molim vas što više odgovora.
Ja bih na terapiju probala bih izbaciti to iz sebe...
Doktor veli nema terapije za tako  niske tranaminaze. Znači li to da mi se stanje mora jako pogoršati da mi nešto daju.
I može li hepatitis još nestati spontano ...nekim čudom.
Nemate pojma koliko sam sretna što sam Vas našla! :smitten:

Offline damir

• Skoro profi
  • Spol: Muški
« Odgovori #5 u: Siječanj 20, 2009, 19:59 »
Renata, pokušaj maksimalno odagnati te crne misli. Znam da to nije jednostavno ali naprosto moraš. Ne znam puno o hepu B jer sam se ja liječio od hepa C. Ali sam si i ja postavljao puno i previše pitanja i shvatio da od toga nema vajde osim vjerojatnosti da se definitivno izludi. Zato pokusaj pozitivno misliti. Što se jetrenih proba tiče, za hep C kažu da transaminaze mogu biti sasvim ok a da proces fibroze ipak napreduje. Ja sam imao isto tako uredne jetrene testove ali sam završio terapiju. Što se tih sitnih proširenja krvnih sudova tiče, imao sam ih i ja i zadnjih godina mi se čini da su se umnožili. Da li je to bilo kao posljedica hepa ili je u pitanju samo "kalendar" - ne znam. Istina je da su mi se prve takve crvene "kuglice" pojavile na mošnjama još prije 20-tak godina. I tada mi je dermatolog rekao da je to možda u vezi sa jetrom a moj liječnik mi je rekao da to nema veze s tim (tad još nisam znao da sam zaražen hepom a vjerojatno sam bio). A kao što vidiš još sam i danas živ i čio. Zato glavu gore. Imaš dvoje krasne dječice i nemoj niti razmišljati više o tome da želiš da samo odrastu. U sljedećem postu da si napisala da želiš unuke i praunuke  :)

renata

• Gost
« Odgovori #6 u: Siječanj 21, 2009, 07:15 »
Hvala hvala. Pa da 35 mi je na leđima možda su neke stvari zub vremena.
Moj liječnik opće prakse kaže da ja nisam za terapiju.
Voljela bih ipak probati. Ne znam da li bi bilo pametno. Mogu li ja sama nešto isforsirati  :knuppel2:da ju dobijem.
Rekao je da moram dva puta godišnje izvaditi krv i napraviti uzv i da po njegovom to neće praviti velike probleme.
Da ću ga vjeojatno nositi dok sam živa. :bonk:
Dao Bog da je u pravu!!!
Čuvajte mi se svi!

renata

• Gost
« Odgovori #7 u: Siječanj 21, 2009, 10:59 »
 I još pitanje jesi li sada nakon terapije izliječen?

Offline damir

• Skoro profi
« Odgovori #8 u: Siječanj 21, 2009, 18:29 »
6 mjeseci nakon terapije sam bio negativan, a sljedeca kontrola je krajem travnja. Da li sam izlijecen ili ne, to je dosta filozofsko pitanje. Ako prodje godina dana nakon terapije i negativan nalaz, tada su sanse da se virusi umnoze jako male. Ali virus izgleda nikada potpuno ne nestaje iz organizma samo se recimo trajno uspava u jako malim nedetektabilnim kolicinama.....

A sto se tvoje terapije tice, uvijek imas pravo i na drugo misljenje. Potrazi nekog drugog specijalistu i porazgovaraj s njim pa ces vidjeti sto on kaze.

renata

• Gost
« Odgovori #9 u: Siječanj 22, 2009, 07:30 »
Možemo li i mi sa B postati negativni nakon terapije. Mene su neki su me uvjeravali da je C gori a sad ispada da se on u više slučajeva izliječi.
Voljela bih da mi se javi netko tko je primao terapiju i izliječio se ili barem priliječio.
Ja se stvarno želim toga zla riješiti.
Pijem silimarine i echinaceu koja stimlulira rad imunološkog sustava tj stimulira tijelo da proizvodi interferone.
Jel ima to nekakvog smilsla.
Jel mogu kupiti kakve lijekova na slobodno.
Upomoć!!!
Evo me opet sam u panici!!!

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
« Odgovori #10 u: Veljača 12, 2009, 19:45 »
Možemo li i mi sa B postati negativni nakon terapije. Mene su neki su me uvjeravali da je C gori a sad ispada da se on u više slučajeva izliječi.
Voljela bih da mi se javi netko tko je primao terapiju i izliječio se ili barem priliječio.
Ja se stvarno želim toga zla riješiti.
Pijem silimarine i echinaceu koja stimlulira rad imunološkog sustava tj stimulira tijelo da proizvodi interferone.
Jel ima to nekakvog smilsla.
Jel mogu kupiti kakve lijekova na slobodno.
Upomoć!!!
Evo me opet sam u panici!!!
C se jako uspjesno lijeci. Nadajmo se da ce tako biti i sa B uskoro. Puno lijekova za B postoji, ali ne kod nas....za sada. Ja se nadam da ce se i to promjeniti sa priblizavanjem EU, oni imaju sve lijekove za HBV pa mozda bude onda i nama lakse doci do njih.

Posto tvoj virus "spava", ne radi nikakvu stetu jetri, ona je zdrava, tako da ti nekakve ciljane jetrene terapije i tonici zapravo nisu niti potrebni....enzimi su ti svi za pet, znaci da radi kako treba  O0
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.

renata

• Gost
« Odgovori #11 u: Veljača 13, 2009, 07:54 »
Znam znam dragi moji da sad spava. Tako se čini. Zato me zanima što virus probudi i čime ga što duže držati ovako mirnog.
Mene često boli u predjelu jetre ali me na uzv stalno dokt.uvjerava da je to od žuči koja je prefrknuta i u njoj ima pijeska a i svi s mamine strane su žuč izvadili.
I onda hoću reći kada god me tamo zaboli ja umirem od straha mislim da je to od hepatitisa plačem nesretna sam i nikakva i to je jedan začarani krug.
I traje i traje...
Kako van iz tog inače nisam bila neki depresivac ali sada eto...
na pragu sam!!!

Offline grga

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #12 u: Veljača 13, 2009, 12:08 »
pozdrav
ja imam desetak godina več hepatitis b
žena i sin su cjepljeni,a nakon otkriča da sam nosioc virusa imam i kčer bez ikakvih problema
čak smo prije terapije razmišljali i o trečem djetetu
ali smo sada malo odgodili dok završim terapiju
što znači da virus nije prepreka da normalno živiš
 :smitten:
i nema potrebe da toliko brineš
mojoj mami su isto žuč operirali ,a ima i transplatirani bubreg
i opet je sve ok
drži se 
 :D O0

renata

• Gost
« Odgovori #13 u: Veljača 13, 2009, 17:51 »
budem budemsretno i vama!!!

renata

• Gost
« Odgovori #14 u: Veljača 13, 2009, 20:34 »
ali... na osnovu čega si dobio terpaiju kakve su tvoje transaminaze jesi li imao kakvih bolova ili simptoma otkada si nositelj.
Koliko traje i koliko se čeka terapija za kronični b hepatiits imaš li nuspojava i na kraju koje lijekove koristiš.
Ovdje u Bj ima dosta nostielja HBV i svi su nekako bez terapije ja čak imam 2 kolegice sa posla koje su nositelji čak i brat od jedne već godinama ali ne koriste ništa.
Pa ipak kad nekom dokt.kažem da sam nositelj gleda me sav u čudu.
Ne izgledam baš bolesno transaminaze su mi normalne...pa ipak
I kad god se sjetim svoj sločestog podstanara (tako zovem virus) odmah me jetra zaboli čak i ne spavam na desnoj strani.
I što bih sada rekla eto ja sam ga dobila kod zubara stradala radi nečije nemarnosti,,,
Bojim se biopsije jetre jer na njoj imam dva hemangioma to su doborčudi tumori od krvnih žilica  koji su mi urođeni i  koji u stvari nemaju veze sa jetrom ali ako ih se dira mogu jako prokrvariti .
i eto ti ga vraže kud još i hepatitis.
Željela bih se izliječiti biti mirnija jer nema dana nema  ni sata minute da ja o tome ne razmišljam.
Molim Boga da nađu lijek.
Eto to je moja priča!!!
Još jednom topli i srdačni pozdrav od jedne  uplašene!!!
PS Nositelj sam od 2000 godine (otkrili u prvoj trudnoći)

Offline Maja

• Moderator
  • Skoro profi
« Odgovori #15 u: Veljača 13, 2009, 21:32 »
Kod nas, za sada, je na raspolaganju samo jedan lijek....o ostalima sam nesto malo pisala tamo u HBV dijelu foruma, procitaj si....
Da bi ti se terapija odobrila moras imati konstantno povisene jetrene probe, ostecenje jetre i prisutan virus....ti to nemas i budi sretna da nemas, mozda ti se nikada ni ne aktivira  O0
You can't reason yourself back into cheerfulness any more than you can reason yourself into an extra six inches in height.

Offline grga

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #16 u: Veljača 14, 2009, 00:15 »
pozdrav
ja sam nosioc od 1997
kada sasm otkrio prilikom dobrovoljnog davanja krvi
i do sada sam bio ok
nikakvih simptoma ,bolova ili slično
što se biopsije tiče i ja imam manje ciste na jetri
prije biopsije doktor ultrazvukom još jednom provjeri mjesto gdje če "bocnut"
tako da sigurno neče dirati ciste
i bilo je sve uredu :)
čim dobiješ nalaz biopsije  (2 tjedna) mogu započeti terapiju ako treba
ja sam dobio zifex   lamivudinom jednu tabletu dnevno 100mg
to su kao najslabije ( daju ih i trudnicama )
tako sam barem doktora shvatio dok mi je objašnjavo
inače normalno i na ljevoj i desnoj strani spavam

renata

• Gost
« Odgovori #17 u: Veljača 14, 2009, 08:49 »
A transaminaze prije terpaije kakve su bile? :bonk:

Offline grga

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #18 u: Veljača 14, 2009, 16:51 »
pozdrav
nalaz prije terapije
ast27 ,alt42 ,ggt15
biopsija hai 3/18 ,
fibroza 3/6
hbv 10780 kopija

renata

• Gost
« Odgovori #19 u: Veljača 17, 2009, 10:03 »
Hajde mi još malo reci o nuspojavama.
Dječica su mi mala i jako mi je važno da mogu i dalje s njima normalno funkcionirati.
Supruga često nema tako da sam uglavnom sama.
Može li se to nekako?

Offline grga

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #20 u: Veljača 17, 2009, 15:58 »
pozdrav
prije nisam imo nikakvih nuspojava
a ove sada su samo tupi bolovi u donjem desnom dijelu trbuha
na ljek dobro reagiram ( tako kaže doktor )

renata

• Gost
« Odgovori #21 u: Veljača 18, 2009, 14:01 »
Hajde forumaši pišite mi imate li svi simptome kroničnog b hepatitisa. Osjećati li što osim povremenih bolova u jetri ili neki ni to nemate.
Kako ste ga otkrili.
Meni slučajno na testiranju u trudnoći.
Idemo podijeliti brige i brigice.
Pozdrav

Offline negativac

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #22 u: Veljača 18, 2009, 15:46 »
Hajde forumaši pišite mi imate li svi simptome kroničnog b hepatitisa. Osjećati li što osim povremenih bolova u jetri ili neki ni to nemate.
Kako ste ga otkrili.
Meni slučajno na testiranju u trudnoći.
Idemo podijeliti brige i brigice.
Pozdrav

Renata ne brini, nastavi život kakav vodiš (nadam se bez alkohola, droga i sl.) i ne misli na virus. Nađi na web-u šta bi to trebala unositi u organizam da ne opterećuješ jetru, šetaj u prirodi, ljetuj na moru ili na planini, izbjegavaj koliko možeš stresne situacije i to je to. Nije to bolest kod tebe, ti si očito samo nosioc i to nije zabrinjavajuće zato, opusti se i uživaj.

Offline oman

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #23 u: Travanj 21, 2009, 19:09 »
Meni se čini da je bolje ne dirati lava dok spava.To znači ako su nalazi dobri,bolje je ne ići na terapiju.To se meni desilo,a znam još neke ,kada je u pitanju hronični hepatits B.Virus nosim od 2004.g.sve do prije dvije godine ,transaminaze su bile ok,kopija 7,4  10 na 5.Onda terapaija pegasys 48 komada svake sedmica po jedna,i svake sedmice novi nalazi krvi.Poslije terapije transaminaze ok,kopija 3,4  10 na 3(treću).Onda za godinu dana transaminaze tri puta veće,a kopija virusa 1,09  10 na 7(sedmu).I šta sam uradio,ništa.Sada sam u goroj situaciji.Dok su mirovale nije ih trebalo dirati,a sada kada je napadnut virus se brani i množi,koliko ću imati za još jednu godinu? :bonk:
Zdrav čovjek nije svjestan,koliko je sretan

Offline hepatica

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #24 u: Svibanj 13, 2009, 22:13 »
Hej, evo i ja imam hep b neaktivan.. nisam bila dve godine na pregledu tako da ne znam kakvo je sad stanje s hbv dna, ali nedavno sam vadila krv i sve je ok tako da mislim da je i to ok... vjeruj ja sam teške hipohindrične faze imala s tim virusom, a otkriven mi je prilikom dobrovoljnog davanja krvi prije četiri godine, i tata mi ga isto ima.. očito ga oboje imamo jako dugo već. Tako mi je doktor rekao.. da btw imam 23 godine.

Uglavnom, opće se nemoj uzrujavat. Budi sretna što su ti djeca zdrava, a ti se nemoj živcirat i nećeš imati problema. Moj je tata i dugi niz godina pio, čim je prestao jetra se unormalila, čak se i razmnožavanje virusa smanjilo na 3 tisuće kopija.. ugl. ne mora taj heptatitis opće biti fatalan koliko se priča.
mislim od side se danas ne umire, to su ti sve stigme i raširena panika koja je napravila više štete nego koristi ljudima. Kao što je meni moj hepatolog rekao, ne moram se bojati hepatitisa više nego drugih bolesti.. Čuj, a šanse da ti on napravi neku štetu, a moš dobit i rak putem.. Ne isplati se u životu živcirati oko toga..
E ima i tata od moje prijateljice isto hepatitis, i još neke probleme sa šećerom i ko zna.. i čovjek živi.

BEZ PARANOJA! Mene su izmorile i ne da mi se više. A kao što mi je majka rekla, bez brige i da se brineš ne znam koliko za sebe, nećeš doživjet 150-u.. Tako da umrijet ćemo prije ili kasnije, a nemaš se zbilja razloga brinuti za to da nećeš odgojiti djecu.. Tamo 60-oj mislim da se možemo nadati:)

Eto meni se jedino ne da zafrkavat s dečkima, ne da mi se prolazit one faze kad im moram reći za to, pa kad se oni useru.. pa kad me zubarka pita "jel sam ja još zarazna - mislim pitam zbog sterilizacije instrumenata" , wtf???? ŠTa ih ne bi sterilizirala inače..Pa ne znam bi li se ljubila s dečkima ili ne bi.
Već mi se bljuje od toga da su mi početne faze u tim romantičnim vezama više stresne nego lijepe zbog tog dreka.. Eto ti bar nemaš takvih problema.

Al meni ne ide više na živce moj heptatitis s kojim sasvim lijepo živim, već mi ide na živce ovo bijedno društvo, i usrani ljudi..

Nedavno sam baš bila na nekom okupljanju gdje je jedna stomatologica komentirala kak je na praksi ili ne znam gdje trebala popravljat zube nekom čivjeku s hepattitisom C i da je bila presretna što je uspjela to pobjeći.. Mislim kako jadno kad nam takvi ljudi rade u zdravstvu, di neće onda i obični ljudi biti isprepadani..

I sama sa bila isprepadana, kao što si ti,. Bila sam uvjerena da mi jetra propada i da sam na samrti i svašta nešto, al samo trebaš prihvatiti svoj hepatitis i živjeti s njim. Može se to. S ljudima je već teže. :) Držim fige.
Isprike na neurednom pisanju.

Offline Ambo

• PROFI
« Odgovori #25 u: Svibanj 14, 2009, 18:28 »
hepatica   :coolsmiley:

Potpisujem sve što si napisala u jučerašnjem postu
Može se s ovim živjeti i sadržajno i ispunjeno.

Pozdrav!   O0

Offline oman

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #26 u: Srpanj 04, 2009, 22:44 »
Dobro je pridržavati se hrane i pića,i to daje nadu za dug život bez obzira na ovu bolest.Znam čovjeka koji to ima od 1992.g. i od tada nije išao doktoru,i pije i puši i radi sve i svašta.Malo je lud,ali eto ga živ ,ne žali se ni na kakve bolove ili što drugo.
Zdrav čovjek nije svjestan,koliko je sretan

Offline sijalica

• Učim pisati
  • *
« Odgovori #27 u: Travanj 05, 2011, 20:44 »
Hej, evo i ja imam hep b neaktivan.. nisam bila dve godine na pregledu tako da ne znam kakvo je sad stanje s hbv dna, ali nedavno sam vadila krv i sve je ok tako da mislim da je i to ok... vjeruj ja sam teške hipohindrične faze imala s tim virusom, a otkriven mi je prilikom dobrovoljnog davanja krvi prije četiri godine, i tata mi ga isto ima.. očito ga oboje imamo jako dugo već. Tako mi je doktor rekao.. da btw imam 23 godine.

Uglavnom, opće se nemoj uzrujavat. Budi sretna što su ti djeca zdrava, a ti se nemoj živcirat i nećeš imati problema. Moj je tata i dugi niz godina pio, čim je prestao jetra se unormalila, čak se i razmnožavanje virusa smanjilo na 3 tisuće kopija.. ugl. ne mora taj heptatitis opće biti fatalan koliko se priča.
mislim od side se danas ne umire, to su ti sve stigme i raširena panika koja je napravila više štete nego koristi ljudima. Kao što je meni moj hepatolog rekao, ne moram se bojati hepatitisa više nego drugih bolesti.. Čuj, a šanse da ti on napravi neku štetu, a moš dobit i rak putem.. Ne isplati se u životu živcirati oko toga..
E ima i tata od moje prijateljice isto hepatitis, i još neke probleme sa šećerom i ko zna.. i čovjek živi.

BEZ PARANOJA! Mene su izmorile i ne da mi se više. A kao što mi je majka rekla, bez brige i da se brineš ne znam koliko za sebe, nećeš doživjet 150-u.. Tako da umrijet ćemo prije ili kasnije, a nemaš se zbilja razloga brinuti za to da nećeš odgojiti djecu.. Tamo 60-oj mislim da se možemo nadati:)

Eto meni se jedino ne da zafrkavat s dečkima, ne da mi se prolazit one faze kad im moram reći za to, pa kad se oni useru.. pa kad me zubarka pita "jel sam ja još zarazna - mislim pitam zbog sterilizacije instrumenata" , wtf???? ŠTa ih ne bi sterilizirala inače..Pa ne znam bi li se ljubila s dečkima ili ne bi.
Već mi se bljuje od toga da su mi početne faze u tim romantičnim vezama više stresne nego lijepe zbog tog dreka.. Eto ti bar nemaš takvih problema.

Al meni ne ide više na živce moj heptatitis s kojim sasvim lijepo živim, već mi ide na živce ovo bijedno društvo, i usrani ljudi..

Nedavno sam baš bila na nekom okupljanju gdje je jedna stomatologica komentirala kak je na praksi ili ne znam gdje trebala popravljat zube nekom čivjeku s hepattitisom C i da je bila presretna što je uspjela to pobjeći.. Mislim kako jadno kad nam takvi ljudi rade u zdravstvu, di neće onda i obični ljudi biti isprepadani..

I sama sa bila isprepadana, kao što si ti,. Bila sam uvjerena da mi jetra propada i da sam na samrti i svašta nešto, al samo trebaš prihvatiti svoj hepatitis i živjeti s njim. Može se to. S ljudima je već teže. :) Držim fige.
Isprike na neurednom pisanju.

:coolsmiley:Ti si me potakla da se registrujem ovdje.
I ja sam svoj hep B otkrila 2001  prilikom dobrovoljnog davanja krvi, i imala sam tad 18 god. Od tada do danas sam prošla puno toga, od terapije interferonom sa 9000 I.J. tri puta sedmično (što nije dalo neke spektakularne rezultate, smanjila broj kopija sa 20 mil na 200 hiljada, pa nakon terapije samo počeo divljat ponovo) preko stomatoloških izvala ( a pokupila ga kod stomatologa-drugog načina nije bilo),  objašnjavanja dečkima šta ja to imam i što ja to imam, njihovih nestajanja, mojih moralnih padova, i onda mi je sve samo kliknulo, postalo svejedno...I baš kad sam oguglala pojavio se moj sadašnji muž. :) Saslušao me, nije pitao, vjerovatno proguglao, oženio, pa tek onda na moje insistiranje testirao, i bio negativan.
Ja nisam negativna, i neću vjerovatno nikad ni biti.Ne opterećujem se time, znam da ima načina na dobijem djecu i ne zarazim ih, ne opterećujem se ni cirozom, ni aktivnošću, ni mirovanjem, samo živim. Danas je veća šansa da te zakači nešto , nego da prođeš neoštećen, pa kad tako pogledaš dobro smo i prošli. :)
Poenta je da ćeš sresti nekoga mo će to prihvatit kao normalnu stvar, jer moje mišljenje je da nema zdravih lhudi , samo nepregledanih.Ne daj se ( i ne sjećam se jel se ovo piše odvojeno ili zajedno  ;)  ), teško da će se bilo ko od nas u potpunosti izliječit, samo je bitno naučit živjet s tim.